Vývoj dieťaťa počas 1. trimestra

1. trimester a to, ako sa počas neho stravujete, môže pozitívne ovplyvniť zdravie vášho dieťaťa aj v dospelosti. Čo konzumovať počas prvých troch mesiacov tehotenstva?

Čo ovplyvňuje zdravie dieťaťa počas prvého trimestra?

Základy budúceho života vášho dieťatka sa začínajú vytvárať počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Zistite, ako môžete vy sama pomôcť počas tohto zásadného obdobia vášmu dieťatku.

1. trimester: Najranejší vývoj dieťaťa

Počas prvého trimestra dostávajú bunky vášho dieťatka genetické podnety o tom, na aký orgán sa majú premeniť. Pečeň, štítna žľaza, týmus, slezina a kostná dreň sú medzi tými, ktoré sa začnú v tomto období formovať.

Základná výživa pre vývoj vášho dieťatka sa k nemu dostáva cez placentu. Tento život zabezpečujúci orgán potrebuje stály prísun živín, aby mohli dobre fungovať a odovzdávať živiny ďalej vášmu bábätku.

Vývoj vášho dieťatka v 1. trimestri

Genetické predpoklady vášho dieťaťa sú nielen z časti zodpovedné za to, ako sa budú orgány dieťatka vyvíjať, a ako budú fungovať. Od okamžiku počatia ich vývoj významne ovplyvňujú aj vonkajšie vplyvy a hlavne výživa, ktorá sa k dieťaťu dostáva. Tieto poznatky tvoria základ nutričného programovania v ranom veku (Early-life Nutritional Programming).

Jedlo a pitie, ktoré si doprajete počas prvých troch mesiacov tehotenstva, má veľký dopad na to, ako sa vaše dieťa v tomto období bude vyvíjať. Tak, ako je každý ďalší vývoj viazaný na stabilné základy, tak aj vhodný jedálniček počas prvého trimestra môže prospieť vášmu dieťaťu v budúcnosti.

Mohlo by vás zaujímať: Tehotenstvo týždeň po týždni