30. týždeň tehotenstva

  • Vaše dieťatko meria teraz okolo 40 cm a váži asi 1,3 kilogramu. 
  • Prečítajte si naše rady o tom, ako dodržiavať pitný režim, a zistite si, čo vaše dieťa najviac potrebuje práve v tejto fáze tehotenstva.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

V 30. tt, aj skôr, sa často objavuje zápcha. Dodržujte preto pitný režim a jedzte aj dostatok vlákniny. Snažte sa denne vypiť aspoň 8 pohárov vody a nečakajte, až dostanete smäd. To by už mohla byť známka dehydratácie.

Ďalšou nepríjemnosťou môže byť infekcia močových ciest v tehotenstve, ktorú zažije až desatina budúcich mamičiek. Ide predovšetkým o zápal močového mechúra, ktorý sa prejavuje pálením pri močení. Je dôležité veľa piť, najmä vodu, aby sa baktérie z močových ciest vyplavili samy. Okrem vody má skvelé účinky aj brusnicová šťava. Okrem bežnej dôkladnej hygieny pomáha k uzdraveniu a na prevenciu aj nosenie voľnejšej bavlnenej spodnej bielizne.

A ako je to s kávou v tehotenstve? Rozhodne obmedzte kofeín aj konzumáciu čierneho čaju. Kofeín nie je zdravou voľbou v tehotenstve, pretože môže prechádzať placentou a spôsobiť zvýšenie srdcovej frekvencie vášho dieťaťa. To, samozrejme, neznamená, že kávu nesmiete vôbec. Len ju obmedzte na dve šálky denne. To isté platí aj o nápojoch typu „kola“. Výskumy okrem toho ukazujú, že viac ako 5 šálok kávy denne môže spôsobiť nižšiu pôrodnú hmotnosť dieťaťa. Pozor aj na niektoré lieky, ktoré obsahujú kofeín. Aj o tých by ste sa mali poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Vášmu pitnému režimu by teraz mala dominovať voda a ovocné šťavy – na tie avšak pozor pri pálení záhy.

Vývoj vášho dieťaťa v 30. týždni tehotenstva

Dieťa teraz váži okolo 1,3 kg a prebieha ďalší urýchlený rozvoj. Pľúca a tráviaci systém sú takmer vyvinuté. Vaše dieťa začne napodobňovať dýchacie pohyby tým, že pohybuje bránicou a  môže dokonca začať čkať, čo pocítite ako rytmické zášklby vo svojom brušku. Aj keď 80 % svojho času dieťa spí, aj naďalej otvára a zatvára oči. Keď je hore, pravidelne nimi otáča. Väčšina bábätiek je už v tomto čase hlavou dolu. Mizne lanugo (prvotné ochlpenie), kosti silnejú a dozrievajú svaly aj mozog.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v jeho prvých troch rokoch života, významne ovplyvňujú to, ako budú jeho bunky naprogramované pre budúci život a ako bude celkovo zdravé. Tieto znalosti tvoria základy nutričného programovania v ranom veku, ktoré vám napovedia, čo jesť v tehotenstve a čím potom kŕmiť svoje rastúce dieťatko.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x