3. týždeň tehotenstva

  • V treťom týždni tehotenstva sa vaše oplodnené vajíčko uhniezďuje v sliznici maternice a začínajú sa tvoriť prvé dve bunkové vrstvy. 
  • Zárodok má zatiaľ priemer len asi jeden milimeter, ale už v tomto období môžete zdravou životosprávou pozitívne ovplyvniť zdravie vášho budúceho potomka.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Zatiaľ čo v 2. týždni tehotenstva došlo k ovulácii a samotnému aktu počatia, 3. tt je časom oplodnenia, teda fertilizácie. Dochádza k spojeniu vajíčka so spermiou a v tomto čase sa aj zvyšujú hladiny estrogénov a progesterónu. Tieto hormóny sa tvoria vo vaječníku a pre vývoj embrya sú životne dôležité. Zvýšené hladiny estrogénov a progestéronu ovplyvňujú sliznicu maternice a vyvolávajú ich tehotenskú prestavbu tak, aby sa v nej vajíčko dobre uhniezdilo a mohlo úspešne pokračovať vo svojom ďalšom vývoji.

Vývoj vášho dieťaťa v 3. týždni tehotenstva

Vaše dieťa, zatiaľ vlastne len zárodok, je momentálne v mikroskopickej fáze oplodnenej bunky. 3. – 5. deň po oplodnení vstupuje zárodok tvorený 12 – 15 blastomérmi (tzv. morula) do maternice a vytvárajú sa trofoblasty, ktoré obklopujú a vyživujú embryonálne bunky, z ktorých sa vaše dieťa vyvíja. Trofoblast dáva vznik zárodočnej časti placenty, ktorá obklopuje vaše rastúce dieťa po celý čas tehotenstva.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x