17. týždeň tehotenstva

  • Ak ste ešte nezačali kupovať tehotenské oblečenie, mali by ste začať. 
  • V sedemnástom týždni sa vám začína usadzovať tuk na určitých miestach, napríklad na zadku, bokoch či brušku. 
  • Nezabúdajte komunikovať s dieťaťom, ktoré vás už vníma, a myslite na vyvážený jedálniček.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Rovnako ako v 16. týždni tehotenstva, i v tomto týždni sa maternica neustále zväčšuje, aby vytvorila dostatok priestoru pre bábätko a placentu. Vaše prsia sú citlivé a napäté a  mliečne žľazy začínajú pracovať. Na koži môžete vidieť presvitajúce žilky. Zvýšený krvný objem môže spôsobiť, že vám je teplejšie a začnú vám opúchať nohy, najmä v oblasti lýtok. Niektorým budúcim mamičkám sa objaví v strede bruška tmavý pruh, ktorý sa nazýva linea fusca. Nebojte sa, po pôrode zmizne.

Vývoj vášho dieťaťa v 17. týždni tehotenstva

Bábätko je v 17. tt asi 13 cm dlhé a placenta, ktorá poskytuje dieťaťu živiny a kyslík, stále drží krok s jeho rastúcimi potrebami. Jeho obličky už dobre pracujú, takže dieťa do plodovej vody vypúšťa moč, a to aj niekoľkokrát denne. Dieťa už tiež počuje okolité zvuky, a preto so sebou môže trhať. Už ste zacítili prvé pohyby? Tak si môžete všimnúť, že bábätko reaguje na hlasné zvuky mimo maternice.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v jeho prvých troch rokoch života, významne ovplyvňuje to, ako budú jeho bunky naprogramované pre budúci život. Tieto vedomosti tvoria základy nutričného programovania v ranom veku, pomocou ktorých zistíte, ako najlepšie vyživovať svoje ešte nenarodené dieťa, novorodenca, dojča či batoľa.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x