23. týždeň tehotenstva

  • Počas tehotenstva potrebuje vaše telo asi o päťdesiat percent viac vápnika, ako je obvyklé. 
  • Zistite si, prečo je vápnik dôležitý pre vás aj pre zdravý vývoj vášho dieťatka.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Potreby vápnika sa v tehotenstve zvyšujú o 50 %. Táto živina je dôležitá pre správnu stavbu kostí a zubov vášho dieťatka  a vápnik je tiež nevyhnutný pre vaše svalstvo, obehovú a nervovú sústavu. Mali by ste ho prijímať v strave cez mliečne výrobky, ale nájdete ho aj v iných potravinách, napríklad v zelenine, tofu alebo semienkach či orieškoch. Ak vaša strava neobsahuje dostatok vápnika, bude sa ho vaše telo snažiť získať z kostí, takže hrozí zoslabenie či rednutie kostí v neskoršom veku. Preto by vaša strava mala obsahovať 1 500 mg vápnika denne.

Najlepšie zdroje vápnika 

  • Mlieko, syry, jogurty (nízkotučné varianty sú menej kalorické, ale obsahujú rovnaké množstvo vápnika, ako tie plnotučné)
  • Tvaroh a smotanové syry
  • Obilniny
  • Zelená listová zelenina, ako napríklad brokolica, špenát, žerucha či kapusta
  • Sója a sójové výrobky
  • Ovocie, ako mandarínky, pomaranče, jablká
  • Mak, lúpané mandle a lieskové oriešky
  • Významné množstvo vápnika obsahuje aj minerálna voda

Vývoj vášho dieťaťa v 23. týždni tehotenstva

Vaše dieťa je v 23. tt asi 28,9 cm dlhé a váži okolo 500 gramov. Jeho koža je silnejšia a začínajú pracovať potné žľazy. V tele bábätka sa začína hromadiť tuk, ale aj naďalej má jeho pokožka pokrčený vzhľad. Trénuje si dýchanie a prehĺta plodovú vodu. Má dobre vyvinuté svaly na rukách, ktorými sa snaží uchopiť pupočnú šnúru. Ako vaše dieťa silnie, omnoho intenzívnejšie cítite jeho kopanie. Občas môžete zacítiť aj to, ako štikúta.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v jeho prvých troch rokoch života, významne ovplyvňujú to, ako budú jeho bunky naprogramované pre budúci život. Tieto znalosti tvoria základy nutričného programovania v ranom veku, ktoré hovorí, že 80 % zdravia dieťaťa v dospelosti môžeme ovplyvniť už teraz správnou výživou.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x