16. týždeň tehotenstva

  • V 16. týždni tehotenstva sa dostaví obdobie, keď začnete mať rôzne, mnohokrát až prazvláštne, chute. 
  • Pokúste sa ich pochopiť a začleniť tie správne potraviny do svojho jedálnička. 
  • Vyvážená strava v tehotenstve môže mať dlhodobý dopad na terajšie aj budúce zdravie vášho dieťaťa.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Mnoho žien začne skoro po 15. týždni tehotenstva túžiť po rôznych chutiach. Populárne sú medzi budúcimi mamičkami zrelé broskyne alebo pálivé či korenisté jedlá – na dráždivé pokrmy však skôr zabudnite. Ak ide o zdravé jedlá, môžete ich konzumovať bez obáv. Uistite sa len, že okrem týchto potravín, na ktoré máte prirodzene chuť, dostávate aj celkovo dostatočne pestrú stravu, ktorá zahŕňa všetky potrebné živiny pre správny vývoj dieťaťa.

Najčastejšie tehotné ženy túžia po čokoláde, zmrzline, sladkostiach, naložených cibuľkách či kvasniciach. Niektoré ženy však majú v tehotenstve skutočne veľmi špecifické chute, napríklad na uhlie, omietku, kriedu a podobne. Celý rad týchto chutí sa objavuje v prípade, že vám chýbajú niektoré minerály. Ak máte neobvyklé chute, je lepšie ich spomenúť pred lekárom, či nepoukazujú na nejakú látkovú nerovnováhu.

Tehotenské hormóny môžu v priebehu tehotenstva spôsobiť aj problémy s očami – predovšetkým sa objavuje pocit sucha a svrbenia. Ak nosíte kontaktné šošovky, môžete pociťovať tieto ťažkosti omnoho intenzívnejšie. Je lepšie, keď šošovky zatiaľ vymeníte za okuliare. Konzultujte svoje ťažkosti s lekárom, ktorý vám predpíše vhodné očné kvapky.

Vývoj vášho dieťaťa v 16. týždni tehotenstva

V 16. tt je vaše dieťa asi 11,6 cm dlhé a pripravuje sa na rastový špurt – veľmi rýchlo priberá na váhe. Počas pár týždňov svoju hmotnosť zdvojnásobí a vyrastie o ďalších niekoľko centimetrov. Pohyby dieťaťa ešte možno necítite, ale už môže otáčať hlavou, plávať a vykonávať všetky funkcie svalov. Hlava je už vzpriamená a jeho tvárové svaly umožňujú, aby dieťa menilo rôzne výrazy, ako je škúlenie či mračenie. Oči sú stále zavreté, ale vnímajú už svetlo z okolitého sveta. Srdce pumpuje približne 25 litrov krvi denne a toto množstvo sa bude ešte zvyšovať.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v jeho prvých troch rokoch života, významne ovplyvňujú to, ako budú jeho bunky naprogramované pre budúci život. Tieto znalosti tvoria základy nutričného programovania v ranom veku, ktoré vám poradia, čo konzumovať v tehotenstve a ako neskôr vytvárať vyvážený jedálniček pre svoje narodené dieťatko.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x