29. týždeň tehotenstva

  • Vaše rastúce bruško a ďalšie neduhy vám môžu skomplikovať nočný spánok. 
  • Zistite, ktoré potraviny vám pomôžu lepšie spať, aj to, čo sa akurát deje vo vašej maternici.

Čo sa robí vnútri vášho tela?

Rastúce bruško môže spôsobiť bolesti kĺbov, pálenie záhy a časté nútenie na močenie, čo má vplyv aj na váš nočný spánok. Snažte sa spať na ľavom boku, čo je lepšie pre vaše trávenie. Ak budete potrebovať podoprieť telo, používajte viac vankúšov. Môžete si dať vankúš aj medzi kolená, čo je pohodlné pre dolnú časť vášho chrbta.

Spanie na chrbte či pravom boku s pôsobuje veľký tlak na tzv. dutú žilu, ktorá vedie krv z dolnej časti tela do srdca. Možno zistíte, že potrebujete močiť niekoľkokrát za noc. Je to normálne, ale aj tak sa snažte vypiť odporúčané 2 litre tekutín v priebehu dňa a nie večer pred spaním. Spánok zlepšujú aj potraviny obsahujúce tryptofan, napríklad mandle, jogurt či kakao.

Vývoj vášho dieťaťa v 29. týždni tehotenstva

Vaše dieťa je v 29. tt asi 38,6 cm dlhé a váži asi 1,15 kg. Jeho pohyby sú dôraznejšie a intenzívnejšie, ale priestoru ubúda. On alebo ona sú teraz plne sformovaní a sú nastavení na rýchly rastový špurt – raketový hmotnostný prírastok. Do konca tehotenstva dieťa strojnásobí svoju hmotnosť! Bábätko má už otvorené oči, ktoré sa pohybujú, a zorničky reagujú na svetlo. Orgány pokračujú v raste, kosti sa predlžujú a silnejú.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v jeho prvých troch rokoch života, významne ovplyvňujú to, ako budú jeho bunky naprogramované pre budúci život. Tieto znalosti tvoria základy nutričného programovania v ranom veku, pomocou ktorého zistíte, aké potraviny sú najvhodnejšie pre tehotné v rôznych fázach gravidity a pre novorodenca, dojča a batoľa, aby si deti zachovali zdravie až do dospelosti.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x