Kalkulačka pre výpočet rizika vzniku alergie

Každé tretie dieťa má zvýšené riziko vzniku alergie. Týka sa to aj toho vášho? My vám to spočítame! Vyplňte štyri jednoduché otázky a zistite, ako je na tom vaše zlatíčko. Podklady pre kalkulačku nám poskytol popredný český pediater a alergológ MUDr. Martin Fuchs.

Prekvapuje vás, že sa pravdepodobnosť vzniku alergie dá elegantne vyčísliť? K zvýšenému riziku rozvoja alergií u detí prispieva najmä výskyt alergií v rodine daný dedičnou záťažou. Ak sú obaja rodičia alergici, alergia sa u dieťaťa prejaví alergiou na 50 – 90 %. Ak trpí alergiou jeden rodič a súrodenec, znižuje sa toto riziko na 40 – 70%.

VÝPOČET RIZIKA VZNIKU ALERGIE

z

Má, alebo mal, niekto z rodiny žihľavku alebo ekzém?

Príznaky: začervenanie a opuchy pokožky, svrbenie, vyrážky. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, a to obvykle v okolí úst, na krku, v lakťových jamkách a v podkolení.

Prosím vyber si...
z

Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú astmu?

Príznaky: kašeľ, piskot, dýchavičnosť pri nádychu a výdychu. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, niekedy aj po kontakte s určitými látkami.

Prosím vyber si...
z

Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú celoročnú alebo sezónnu nádchu?

Príznaky: svrbenie v nose, upchaný nos, záchvaty kýchania, pálenie a začervenanie očí, svrbiace alebo opuchnuté oči. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, napríklad po kontakte s určitými látkami (domáci prach, peľ, perie,...), so zvieratami alebo pravidelne v priebehu jari až jesene.

Prosím vyber si...
z

Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú reakciu po zjedení niektorej potraviny?

Príznaky: opuch alebo svrbenie ústnej sliznice, žihľavka, neinfekčná hnačka alebo zvracanie, bolesti brucha. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, vždy po konzumácii niektorých potravín (napr. mlieko, vajcia, ryby, orechy)

Prosím vyber si...

Výsledok vášho dieťaťa

Nízke riziko

Pretože sa alergie nevyskytujú u nikoho z rodiny, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú trápiť ani vaše dieťa. Nemusíte teda prijímať žiadne špeciálne výživové opatrenia, ktoré by znižovali riziko vzniku alergie.

Riziko vzniku alergie u vášho dieťatka je totiž veľmi nízke: 5 % až 15 %.

Střední riziko

Protože se alergie vyskytovala či vyskytuje u sourozence, vaše dítě patří do skupiny dětí ohrožených alergiemi a má takzvanou pozitivní alergologickou anamnézu.

Vysoké riziko

Pretože sa alergia vyskytovala alebo vyskytuje u jedného z rodičov a u súrodenca, vaše dieťa patrí do skupiny detí ohrozených alergiami a má takzvanú pozitívnu alergologickú anamnézu.


Čo je to alergia?

Zdravý imunitný systém rozlišuje škodlivé a neškodné látky. Tie neškodné (napr. potraviny alebo baktérie črevnej mikroflóry) toleruje... S tými škodlivými sa musí vysporiadať. Ak imunitný systém stráca toleranciu k potravinám či látkam okolitého prostredia, hovoríme o alergii. Tou trpí asi 20 – 30 % detí v Európe.


Ako vzniká alergia?

Zjednodušiť tisíce štúdií na túto tému je nemožné, ale ide o nešťastný priesečník okolností, ktorý vedie k narušeniu regulácií imunity a rozvoju poškodzujúceho zápalu. Ak je jeden z rodičov alergik, riziko alergie je vyššie. To sa násobí, ak alergiou trpia obaja rodičia.

Medzi najčastejšie alergie u detí patrí napr. alergia na bielkovinu kravského mlieka, atopický ekzém alebo potravinové alergie


Aké ďalšie faktory ovplyvňujú riziko vzniku alergie?

Okrem genetických predispozícií zohrávajú významnú úlohu aj ďalšie faktory:

  • výživa dojčiat (dojčenie znižuje riziko vzniku alergie)
  • pôrod cisárskym rezom (deti narodené sekciou majú vyššie riziko vzniku alergií)
  • skorá liečba antibiotikami (detí v dojčenskom veku alebo matky v treťom trimestri tehotenstva)
  • vystavenie tabakovému dymu

x