5. týždeň tehotenstva

  • Niektoré ženy v piatom týždni tehotenstva už tušia, že sú tehotné, a pozorujú na sebe tehotenské príznaky. 
  • Mnoho žien však o svojom tehotenstve zatiaľ nevie a aj napriek tomu sa už teraz ich dieťatko rýchlo vyvíja.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Rovnako ako v 4. týždni tehotenstva sa aj každý ďalší týždeň zvyšuje hladina progesterónu a v 5. týždni tehotenstva by mala byť už taká vysoká, že tehotenský test ukáže pozitívny výsledok. Ako sa vaša maternica prispôsobuje rastúcemu dieťaťu, môžete pociťovať mierne kŕče a občasné špinenie. Ďalšími príznakmi v tejto ranej fáze býva únava, citlivé prsia, nevoľnosť a bolesti hlavy.

Nemáte podobné pocity? Nevadí, mnoho žien necíti v tejto fáze žiadne tehotenské príznaky, takže sa nemusíte báť, ak ste si doposiaľ nevšimli žiadne zmeny.

Vývoj vášho dieťaťa v 5. týždni tehotenstva

Od 5. týždňa tehotenstva je už váš budúci potomok embryom (zárodkom), ktoré začína dostávať podobu človeka . Tvaruje sa do predĺženého tvaru, jeho hlava rýchlo rastie, formuje sa mozog, miecha, svaly a kosti. Hlavné orgány naďalej rýchlo rastú a plod je teraz veľký asi 1,25 mm. Aj keď to nepotvrdí ultrazvuk, srdce vášho dieťaťa už bije a pumpuje krv. Rozvíjajú sa aj ruky a nohy dieťaťa.

Zároveň je potrebné dbať na to, aké živiny vaše dieťa prijíma v priebehu tehotenstva, lebo už teraz sú dôležité pre jeho budúce zdravie. Tento poznatok tvorí základ nutričného programovania v ranom veku, ktorý môžete využiť už teraz na to, aby ste zabezpečili dieťaťu zdravý vývoj.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu               

To, čo konzumujete, je teraz veľmi dôležité, pretože poskytujete stravu nielen sebe, ale aj vášmu dieťatku. Aj keď sa stravujete zdravo, mali by ste dodať telu základné a nevyhnutné živiny pre úspešný vývoj dieťaťa. Nájdete ich v tehotenských doplnkoch stravy, ktoré okrem iného obsahujú odporúčané množstvo kyseliny listovej, čo je základná živina pre správny neurologický vývoj vášho dieťaťa.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x