2. týždeň tehotenstva

  • Druhý týždeň tehotenstva je časom, keď dochádza k ovulácii, a je teda najpravdepodobnejšie, že otehotniete. Rovnako ako v 1. týždni tehotenstva, ako ho počítajú lekári, ešte nie ste tehotná, ale už v tejto chvíli môžete vytvoriť ideálne podmienky na počatie, a pozitívne tak ovplyvniť budúce zdravie vášho dieťatka.

Vytváranie optimálnych podmienok pre počatie

Ako sme sa dozvedeli v 1. diele seriálu tehotenstva týždeň po týždni, predpokladaný termín pôrodu sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie. To znamená, že 2. týždeň tehotenstva je čas ovulácie a napokon aj samotného počatia .

Ak chcete vytvoriť optimálne podmienky na otehotnenie, mali by ste sa už pri plánovaní tehotenstva zdravo stravovať a užívať doplnky stravy s potrebnými vitamínmi. Opäť nezabúdajte na kyselinu listovú, ktorá je nevyhnutná pre vývoj nervovej trubice vášho dieťatka a pre celý jeho nervový systém.

Počatie a genetická informácia v zygote

Pri oplodnení sa všetky dedičné vlastnosti dieťaťa nachádzajú v jednej bunke, tzv. zygote. Táto bunka má 23 párov chromozómov (46 chromozómov) rovnako ako dospelý človek, pričom polovica chromozómov vždy pochádza od jedného z rodičov. Tieto chromozómy obsahujú všetky informácie potrebné na vytvorenie unikátneho jedinca, ktorý bude zdieľať vlastnosti oboch rodičov.

Pomáhajte dieťaťu už pred počatím s nutričným programovaním v ranom veku

Mnoho rodičov sa domnieva, že práve genetika je tým jediným, čo ovplyvňuje budúcnosť ich dieťaťa. Nedávne štúdie, naopak, ukazujú, že až 80 % zdravia vášho dieťaťa je ovplyvnených vonkajšími faktormi v najranejších fázach života, vrátane zdravia matky tesne pred tým, ako jej dieťa bolo počaté.

Živiny, ktoré dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v prvých troch rokoch života, ovplyvňujú, ako budú tieto dieťaťu odovzdané gény naprogramované pre život – či sa budú správať zdravo, alebo budú mať sklony vytvárať zdravotné problémy. Tieto poznatky sú základom nutričného programovania v ranom veku.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x