7. týždeň tehotenstva

  • Váš imunitný systém sa v siedmom týždni tehotenstva naďalej prispôsobuje rastúcemu dieťatku. 
  • Buďte opatrná s výberom potravín a dbajte aj na správnu prípravu jedla. 
  • Zistite tiež, či nemáte vyššie riziko vzniku tehotenskej cukrovky.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Váš imunitný systém sa rovnako ako v 6. týždni tehotenstva prispôsobuje vášmu dieťaťu, aby ho mohol chrániť. Teraz je čas na to, aby ste svoju obranyschopnosť čo najviac podporili, a to predovšetkým zdravou stravou opatrnosťou pri príprave jedla.

Nekonzumujte nič, čo nie je čerstvé, a vyhýbajte sa potravinám, ktoré by pre vás mohli predstavovať riziko (napr. syry typu Brie a iné mäkké zrejúce syry, ďalej krevety a kôrovce). Ubezpečte sa, že všetky potraviny pred varením dôkladne umyjete a očistíte. To isté platí aj o hygiene rúk.

Tehotenská cukrovka – hrozí vám?

Tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes je stav, ku ktorému dochádza len v tehotenstve. Tehotenstvo má vplyv na spôsob, akým vaše telo využíva glukózu, čo má za následok vysoké hladiny cukru v krvi. Neliečená tehotenská cukrovka môže viesť k pôrodu dieťaťa s  vyššou pôrodnou hmotnosťou a zvýšenému riziku vzniku obezity a cukrovky u vášho dieťaťa v budúcnosti. Preto je potrebný pravidelný screening – vyšetrenie, na základe ktorého sa zistí, či vám nehrozí práve tehotenská cukrovka. U nás sa robí tzv. orálny glukózový tolerančný test v 24. týždni gravidity.

Ak zistíte, že máte gestačný diabetes, je potrebné upraviť stravovanie a zabezpečiť špeciálnu diétu, ktorú odporučí lekár.

Vývoj vášho dieťaťa v 7. týždni tehotenstva

Vaše dieťa je teraz asi 12 mm dlhé. Vyvíja sa tráviaci trakt a začínajú sa tvoriť dýchacie cesty, z ktorých vzniknú pľúca. Nárast hlavičky trochu predbieha ostatné časti. Bunky v mozgu sa rozdeľujú na „okrsky“, ktoré budú mať v budúcnosti odlišné funkcie. Vznikajú základy pohlavných orgánov, svalov, nervov a krvotvorné tkanivo. Ruky a nohy začínajú mať rozoznateľný tvar. Tvoria sa základy očí, úst a nosa, na ktorom začínajú byť definované nozdry. Tým, ako sa tvorí svalové tkanivo, objavujú sa trhavé pohyby končatín, ale prvé pohyby dieťaťa ešte cítiť nemôžete.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré vaše dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a počas prvých troch rokov života, ovplyvnia to, ako budú jeho bunky naprogramované pre ďalší život. Tieto poznatky tvoria základ nutričného programovania v ranom veku a vy ho môžete využiť na zabezpečenie zdravej budúcnosti vášho dieťaťa.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x