10. týždeň tehotenstva

 • Počas desiateho týždňa tehotenstva sa veľmi rýchlo rozvíja mozog vášho dieťaťa. 
 • Pre jeho správny vývoj je nevyhnutný hlavne dostatočný prísun železa. 
 • Zistite si, v ktorých potravinách železo nájdete a prečo je také dôležité pre budúce zdravie vášho dieťatka.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Rovnako ako v 9. týždni tehotenstva vaša maternica stále pozvoľna rastie. Teraz má dvojnásobnú veľkosť v porovnaní s obdobím pred tehotenstvom a je veľká asi ako grapefruit. Zároveň pokračuje vývoj placenty, ktorá je s plodom spojená pupočníkom.

Ak čakáte svoje prvé dieťa, pravdepodobne na vás tehotenstvo ešte nie je vidno, ale už sa môžete cítiť unavenejšia ako zvyčajne. Stúpa vám tep a zrýchľuje sa váš metabolizmus. Zároveň môžete zažívať návaly tepla a potenia.

Vývoj vášho dieťaťa v 10. týždni tehotenstva

V desiatom týždni tehotenstva sa telo dieťaťa stále predlžuje, váži asi 4 g a meria okolo 2 – 3 cm. Hlava sa naďalej rozvíja, aby vytvorila miesto pre mozog, a je stále neúmerne veľká v porovnaní s ostatnými časťami tela. Sú na nej už vidieť vonkajšie zvukovody dieťatka. Vaše dieťa už môže ohnúť ruky v lakti, čo pomáha rozvoju svalstva. Môže tiež krútiť prstami, ktoré sú už oddelené. Keby ste mohli nazrieť dovnútra, videli by ste chrbticu dieťaťa jasne viditeľnú cez kožu. Dieťa je v tejto fáze deň za dňom aktívnejšie a rozdeľuje svoj pobyt v brušku mamičky na obdobie spánku a bdenia.

Dbajte stále na prísun kvalitných živín, ktoré vaše dieťa dostane v priebehu tehotenstva, lebo to ovplyvní, ako budú jeho bunky naprogramované do budúcnosti. Tieto poznatky tvoria základ nutričného programovania v ranom veku, ktorý vám poradí, na aké potraviny a výživu sa zamerať.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Zásadnou látkou pre správny vývoj dieťaťa je v 10. tt  železo . Podieľa sa na tvorbe hemoglobínu, z ktorého sa tvoria červené krvinky. Tie zabezpečujú prenos kyslíka z pľúc do ostatných častí tela. Železo hrá vo všeobecnosti dôležitú úlohu pre správny vývoj mozgu vášho dieťaťa. Ak nemáte dostatok železa v strave, hrozí vám málokrvnosť (anémia), ktorá sa prejavuje najčastejšie v poslednej tretine gravidity. Jej príznaky sa prejavujú v podobe únavy, slabosti, bledosti a podobne. Ak by ste trpeli anémiou a neriešili ju, môže sa vaše dieťa narodiť s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Ak chcete zabezpečiť telu dostatok železa, mali by ste konzumovať:

 • červené mäso (chudé hovädzie),
 • ryby a morské plody,
 • vajcia,
 • strukoviny (sójové bôby a výrobky z nich, šošovica),
 • pivovarské kvasnice,
 • ovocie (brusnice, ostružiny, marhule, jahody, ríbezle a sušené ovocie),
 • celozrnné potraviny a pšeničné klíčky,
 • zelenina (špenát, brokolica),
 • tekvicové a slnečnicové semienka,
 • mandle,
 • kakao.

Nemenej dôležitý je vitamín C, ktorý pomáha telu vstrebávať železo. Pridajte si k obedu alebo k desiatej pohár pomarančového džúsu alebo čerstvé ovocie. Mnoho vitamínu C majú napríklad jahody, čierne ríbezle, červená paprika alebo brokolica. Ak aj naďalej máte málo železa v krvi, pravdepodobne vám lekár odporučí, aby ste užívali železo v potravinových doplnkoch.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x