13. týždeň tehotenstva

  • V trinástom týždni tehotenstva sa vaše prsia pripravujú na svoju budúcu úlohu – dojčenie. 
  • Vaše dieťa sa zároveň naďalej vyvíja a rastie. Zistite si, ako môžete už teraz pozitívne ovplyvniť jeho budúce zdravie.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Aj keď je príchod vášho bábätka ešte ďaleko, vaše prsia a mliečne žľazy sa už pripravujú na dojčenie. Prsia sú citlivé a napäté. Čoskoro začnú produkovať jemnú žltú tekutinu, zvanú mledzivo. To je plné živín a po narodení bude prvou potravou, ktorú bude vaše dieťa piť, skôr ako sa začne v mliečnych žľazách tvoriť skutočné mlieko.

Váš lekár vám pravdepodobne odporučí, aby ste vymenili klasickú podprsenku za tehotenskú, ktorá je špeciálne prispôsobená rastúcim prsiam. Aj keď nebolo dokázané, že by kostice v podprsenke nejako škodili, je lepšie vyberať špeciálnu tehotenskú bielizeň, ktoré je vyrobená z flexibilného materiálu. O prsia sa počas tehotenstva starajte, masírujte ich a pozornosť venujte aj bradavkám. Máte malé prsia? Nebojte sa, veľkosť pŕs neovplyvňuje schopnosť dojčiť.

Vývoj vášho dieťaťa v 13. týždni tehotenstva

Plod teraz meria asi 7,4 cm a môže vážiť až 23 gramov. Jeho hlava tvorí asi tretinu veľkosti jeho tela. Uši a oči sú už na svojom mieste. Chrupavkový základ kostry sa pretvára na kosti. Pokračuje vývoj pohlavných orgánov. Plod je schopný vnímať zvuky, a keď sa prebudí, je veľmi aktívny. Hýbe sa, kope, snaží sa dotýkať okolia svojimi prstami a cmúľa si palce. Obličky začínajú pracovať a vylučujú moč do močového mechúra. Zaujímavé je, že keď by ste jemne zatlačili na vaše bruško, dieťa začne inštinktívne hľadať bradavky, aby ich salo.

Ďalší vývoj plodu v 13. týždni tehotenstva:

  • Tep dieťatka je počuť pomocou tzv. Dopplerovho prístroja.
  • V črevách dieťaťa sa začína tvoriť zeleno-čierna látka, zvaná mekonium (smolka).
  • Na tele plodu sa začínajú objavovať jemné chĺpky, tzv. lanugo, ktoré majú hlavne ochrannú funkciu.
  • Kostra a kostrové svalstvo plodu sú teraz pevnejšie.
  • Sacie a prehĺtacie reflexy sú stále silnejšie.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Všetko, čo sa teraz deje s vaším bábätkom v brušku, si vyžaduje neustály prísun kvalitných živín. Kvalita a množstvo živín poskytovaných prostredníctvom vášho tela cez placentu, ovplyvňuje budúce zdravie vášho dieťaťa. Je to okrem iného preto, že sa jeho bunky prispôsobujú nutričnému prostrediu a dochádza k ich naprogramovaniu pre ďalší život. Preto konzumujte zdravú a vyváženú stravu práve v tomto období – bude to mať pozitívny dopad na zdravie dieťaťa v dospelosti, čo dokazujú poznatky nutričného programovania v ranom veku.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x