24. týždeň tehotenstva

  • Vaše bruško sa stále zväčšuje, vážite omnoho viac a mení sa ťažisko tela, takže vás môžu začať bolieť kríže. 
  • Naučte sa, ako zvládať prípadné bolesti a aj ako sa vyrovnať s emocionálnymi zmenami, ktoré sú v tejto fáze tehotenstva normálne.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Bolesti sa vyskytujú zvyčajne v dolnej časti chrbta a majú súvislosť so zvyšovaním objemu brucha a hmotnosti. Vysoká hladina progesterónu zmäkčuje panvové väzy, aby sa mohli rozťahovať a umožniť tak pôrod dieťaťa. Avšak uvoľnia sa aj väzy chrbtice, takže dochádza k väčšiemu namáhaniu. Bolesti chrbta môže tiež spôsobiť dlhé státie v zlom postoji, alebo keď sa zle otočíte, napríklad v posteli. Noste pohodlné topánky bez podpätkov, často odpočívajte a nohy si dvíhajte hore na sedadlo. Ideálne je tiež cvičenie na lopte alebo plávanie.

Samostatnou kapitolou sú tak emocionálne zmeny v tehotenstve. Mávate prudké a netypické výkyvy nálady? Začnete niekedy bezdôvodne plakať alebo sa začnete, naopak, hnevať? Tieto emocionálne zmeny sú v tehotenstve bežné a môžu za ne zmeny hormonálnej vyváženosti. Kolísanie hladiny hormónov spôsobuje podobné príznaky ako pred začiatkom menštruácie – nervozitu, podráždenosť a úzkosť. 

Okrem toho mnoho žien pociťuje obavy z nadchádzajúcich zmien, ktoré ich čakajú. Ak máte podobné pocity strachu či obáv, naučte sa ich prijímať spolu s partnerom alebo niekým blízkym, komu dôverujete. Ak máte kamarátku, ktorá už matkou je, nechajte si od nej poradiť. Je to veľmi upokojujúce.

Vývoj vášho dieťatka v 24. týždni tehotenstva

Bábätko v 24. tt meria asi 26 – 30 cm a váži okolo 500 – 600 gramov. Je v období rýchleho rastu a aj v týždni tehotenstva, keď už hovoríme o  hranici viability plodu, teda hranici, keď je plod prvýkrát schopný prežiť mimo maternice. Šance na prežitie by však boli veľmi malé – v pľúcach sa začínajú ešte len vyvíjať krvné cievy a pokračuje dozrievanie pľúcnych mechúrikov. Vnútorné ucho, ktoré ovláda rovnováhu v tele, je celkom vyvinuté. Výsledkom je to, že dieťa cíti, že je hore nohami, alebo to, ako sa vznáša a pohybuje v plodovej vode.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v jeho prvých troch rokoch života, významne ovplyvňujú to, ako budú jeho bunky naprogramované pre budúci život. Tieto znalosti tvoria základy nutričného programovania v ranom veku, ktoré vám pomôžu s vhodnou výživou v tehotenstve aj po pôrode.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x