32. týždeň tehotenstva

  • Vaše bábätko sa už v brušku môže nachádzať hlavičkou dole, takže je pripravené na pôrod. 
  • Zistite si, čo môžete v tomto čase očakávať a ako sa čo najlepšie pripraviť na pôrod.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Môžete si všimnúť, že sa vaša maternica spevňuje a sťahuje, akoby sa pripravovala na pôrod. Mnoho žien cíti tieto mierne, falošné kontrakcie, ktoré sa odborne nazývajú Braxton Hicksove kontrakcie. Trvajú len asi 30 sekúnd a často ich ani neucítite. Častejšie sa objavujú v prípade, že ste dehydrovaná, preto sa snažte po celý deň dostatočne piť.

Častým problémom tehotných je aj ischias alebo zápal sedacieho nervu. V tejto fáze gravidity ide o veľmi častý problém, ktorý je spôsobený neprimeraným dráždením a tlačením na koreň sedacieho nervu, ktorý sa nachádza blízko chrbtice. V tehotenstve je ischias spôsobený tým, že dieťa v brušku leží vo zvláštnom uhle, čo môže spôsobiť tlačenie na nervy. Zápal sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta, na zadnej strane stehien a môže sa ťahať až po zadnú stranu nohy. Skúste sedieť na zemi so skríženými nohami alebo vymeňte stoličku za gymnastickú loptu.

Ako sa zbaviť bolesti z ischiasu

  • Ak je pre vás bolestivé sedieť, používajte na podporu chrbta vankúš alebo si len ľahnite.
  • Pomôže tiež spanie na ľavom boku, čo umožňuje lepší prietok krvi hlavnou dutou žilou, ktorá odvádza krv z dolnej polovice tela.
  • Keď budete spať na chrbte alebo na pravom boku, mohli by ste spomaliť odtok krvi do placenty.
  • Vyskúšajte aj obklady – studené na silné bolesti, teplé na miernejšie bolesti.
  • Rozhodne sa vyvarujte dvíhania ťažkých vecí a nenoste topánky na podpätku.
  • Ak bolesť neustupuje, poraďte sa so svojím lekárom.

Vývoj vášho dieťaťa v 32. týždni tehotenstva

Vaše dieťa je teraz asi 42 cm dlhé a váži zhruba 1,7 kg. V tejto fáze sa tri zo štyroch detí premiestnia do polohy hlavičkou dole. Ak je vaše dieťa stále v polohe zadočkom dole, nebojte sa. Zvyčajne sa ešte počas 3. trimestra pretočí. Len 3 – 4 % detí sa rodia v polohe panvovým koncom (pri pôrode idú ako prvé nožičky).

Všetky orgány dieťaťa sú v 32. tt dobre vyvinuté, okrem pľúc a tráviaceho traktu, ktorý na dozrievanie potrebuje ešte niekoľko ďalších týždňov. Aj keď dieťa zhruba 90 % času zo dňa spí, ak je hore, je aktívne a robí mnoho vecí, ktoré ako novorodenec bude potrebovať. Snaží sa uchopiť nohu, pupočnú šnúru, cmúľa svoj palec alebo otáča hlavičkou, na ktorej sú už zrejmé vlasy, mihalnice a obočie.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v jeho prvých troch rokoch života, ovplyvňujú aj to, ako budú gény dieťaťa naprogramované pre život. Tieto znalosti tvoria základy nutričného programovania v ranom veku, ktorý skúma deti a mamičky po celom svete a radí ženám, ako sa správne stravovať už v tehotenstve, aby ich potomok bol aj v dospelosti zdravý a mohol naplno využiť svoj potenciál.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x