28. týždeň tehotenstva

  • Vaše rastúce bábätko čím ďalej tým viac tlačí na vaše bruško, čo môže mať za následok poruchy trávenia. 
  • Naučte sa, ako tieto ťažkosti zmierniť alebo ako sa im úplne vyhnúť.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Váš tráviaci systém nemusí byť teraz taký efektívny. Kombinácia tehotenských hormónov a tlaku na váš žalúdok môže viesť k  nafukovaniu a tráviacim ťažkostiam. Podniknite kroky na zmiernenie nepohodlia:

  • Jedzte častejšie a menšie porcie – veľké porcie sú zbytočnou záťažou pre váš organizmus.
  • Urobte si čas a jedlo poriadne rozžujte.
  • Seďte pri jedle vzpriamene, aby nedochádzalo k tlaku na brucho.
  • Vyhýbajte sa potravinám, ktoré sú ťažko stráviteľné, ako smažené tučné jedlá, ovocné šťavy a pikantné jedlá. Jedzte viac vlákniny a celozrnných potravín.
  • Pohybujte sa – pohyb zrýchľuje činnosť čriev.

Vývoj vášho dieťaťa v 28. týždni tehotenstva

Vaše bábätko v 28. tt meria asi 38 cm a váži niečo okolo 1 kilogramu. Jeho zmysly sú dobre vyvinuté. Vidí rôzne odtiene svetla cez brušnú stenu, ochutnáva sladkosť vašej plodovej vody, cíti dotyky, počuje a rozpoznáva váš hlas. Keď hovoríte, dieťaťu sa zrýchli tep a on alebo ona rozpozná váš hlas po narodení. Pretože dieťa je už pomerne veľké, má teraz menej priestoru na pohyb. Pri hľadaní vhodnej polohy priťahuje ruky a nohy k hrudi, čo je klasická fetálna (plodová) pozícia. Veľa detí sa otočí hlavou nadol v rámci prípravy na narodenie.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v jeho prvých troch rokoch života, významne ovplyvňujú to, ako budú jeho bunky naprogramované pre budúci život. Tieto znalosti tvoria základy nutričného programovania v ranom veku, vďaka ktorým sa môžete už v tehotenstve správne stravovať tak, aby vaše dieťa bolo v budúcnosti čo najzdravšie.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x