4. týždeň tehotenstva

  • Vo štvrtom týždni tehotenstva sa vo vašom tele zvyšuje hladina hormónu progesterónu a začínajú sa už tvoriť orgány vášho dieťaťa. 
  • Zistite, ako môžete dieťaťu vytvoriť tie najlepšie podmienky pre jeho budúcnosť už v tomto ranom štádiu vývoja.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Zatiaľ čo v 2. týždni tehotenstva a v 3. týždni tehotenstva sa vaše telo pripravovalo na nosenie dieťatka celkom nenápadne, v tejto chvíli sa už hladina progesterónu výrazne zvyšuje, takže je najvhodnejší čas na použitie tehotenského testu, ktorého výsledok bude preukázateľný. Nie všetky tehotenstvá však môžu byť takto skoro odhalené a niekedy sa vyplatí ešte chvíľu s testom počkať.

Meniace sa hormóny vo vašom tele zároveň spôsobujú, že sa začína meniť maternica a môžu byť narušené drobné cievy. To môže vyvolať špinenie a mierne kŕče, ktoré sa javia ako menštruačné.

Vývoj vášho dieťatka v 4. týždni tehotenstva        

Počas 4. tt sa začínajú tvoriť hlavné orgány vášho dieťatka, ako sú mozog, pečeň, obličky, pankreas, týmus a slezina. Vaše dieťa rastie prostredníctvom procesu impritingu, keď dochádza k deleniu buniek. Každá bunka obsahuje genetický marker alebo epigenetický spínač. Tieto spínače sú vysoko prispôsobivé svojmu prostrediu, a preto sa podľa neho „zapínajú“ alebo „vypínajú“, v dôsledku čoho je daná bunka viac či menej aktívna.

A práve živiny, ktoré vaše dieťa prijíma počas tehotenstva a prvých troch rokov života, ovplyvňujú to, ako budú tieto bunky naprogramované pre život – či sa genetické markery správne zapnú alebo vypnú. Tieto fakty tvoria základ tzv. nutričného programovania v ranom veku. Toto programovanie môžete použiť pre potreby svojho dieťaťa a umožniť mu tak ten najlepší štart do zdravej budúcnosti.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Počas čakania na potvrdenie tehotenstva by ste mali jesť zdravú stravu, vyhnúť sa alkoholu a fajčeniu. Nezabúdajte ani na prísun potrebných vitamínov a minerálov, najmä kyseliny listovej, ktorá zohráva dôležitú úlohu vo vývoji nervovej sústavy vášho dieťaťa. Tak vytvoríte optimálne podmienky pre terajší zdravý vývoj vášho dieťaťa a aj jeho zdravia v dospelosti.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x