Nepríjemnosti spojené s kŕmením

 • Či už dojčíte alebo dávate dojčenské mlieko, po kŕmení sa môžu vyskytnúť niektoré nepríjemnosti či drobné tráviace ťažkosti, napr. kolika, hnačka či grckanie.

Plač pred kŕmením

Dieťa obvykle plače pred kŕmením, čím najčastejšie signalizuje, že má hlad. Niektoré mamičky hovoria, že tento druh plaču je rozoznateľný od iného bežného plaču. Hoci vám môže spočiatku znieť všetko rovnako, čoskoro sa naučíte rozpoznať dôvod plaču vášho dieťaťa s tým, ako sa ho lepšie naučíte poznať.

Plač po kŕmení

Ak vaše dieťa plače po kŕmení, pravdepodobne ho trápi kolika alebo vzduch v žalúdku.

Pre úľavu od plynov môžete vyskúšať nasledujúce rady:

 • Ak kojíte, mali by ste jesť nenadúvajúce potraviny.
 • Kojte dieťa, kedykoľvek bude chcieť, alebo mu ponúknite cumlík - aktívne satie uvedie do pohybu črevá.
 • Po každom kŕmení nechajte dieťatko riadne odgrgnúť.
 • Noste dieťatko v šatke alebo ho podržte v klbku, môžete ho aj krátko položiť na bruško.
 • Po kúpaní masírujte dieťatku bruško v smere hodinových ručičiek, cvičte s nožičkami "žabku."
 • Konzultujte s vaším lekárom podávanie prípravkov obsahujúcich probiotické baktérie, alebo kvapiek absorbujúcich voľný plyn.
 • Tradičné riešenie je aj podávanie bylinných čajov (aníz, fenikel, rasca).

Dojčenská kolika

Medzi príznaky koliky patrí začervenaná tvár, zaťaté pästičky a nohy pritiahnuté k hrudníku spojené s 2-3 hodinovým hlasným plačom po väčšinu dní v týždni, v mnohých prípadoch k večeru. Väčšinou sa koliky objavujú počas niekoľkých prvých týždňov a zvyčajne miznú okolo 3-4 mesiacov. Koliky sú pomerne bežné - trpí na ne jeden zo štyroch novorodencov.

Príčina dojčenských kolík zatiaľ nie je jednoznačne objasnená.

Môže ňou byť:

 • alergia na bielkovinu kravského mlieka,
 • abnormálne zloženie črevnej mikroflóry,
 • zvýšená citlivosť zažívacieho ústrojenstva dieťaťa,
 • odchýlky detského temperamentu,
 • stres rodičov alebo dieťaťa.

Na zvládnutie problémov je nutné sa plačom nestresovať, aby sa nervozita neprenášala na dieťa, nastaviť pravidelný denný režim vrátane režimu spánku a jedla.

Zlý váhový prírastok

Väčšina novorodencov po narodení trochu stratí na váhe, ale mali by zase rýchlo začať pribúdať, ak sú správne kŕmené. Žalúdok novorodenca je relatívne malý, takže bude spočiatku potrebovať kŕmenie každé dve až tri hodiny. Ale deti sú rôzne a neexistuje ideálne množstvo alebo tempo, akým by mali pribúdať na váhe. Váš detský lekár bude sledovať váhový prírastok vášho dieťaťa, a ak sa mu nebude zdať niečo v poriadku, upozorní vás na to.

Grckanie

Grckanie je termín, ktorý sa používa pre malé množstvo mlieka, ktoré dieťa vyvráti po kŕmení. Hoci sa jedná o prirodzený proces, ak vaše dieťa grcká pravidelne - častejšie ako štyrikrát denne - a zvracia viac než malé množstvo potravy, môže sa jednať o reflux. Povedzte to vášmu lekárovi, ak máte podozrenie, že vaše dieťa príliš grcká. Vo väčšine prípadov postačuje na zvládnutie ťažkostí výživové a režimové opatrenia.

 • Dieťa ukladáme do zvýšenej polohy (nakloníme matrac v postieľke či podložíme nohy postele v hlavovej časti), viac na ľavý bok a nenosíme po kŕmení dieťa v polohách, kedy si krčí bruško.
 • Grckajúcim kojencom podávame mierne zahustenú stravu v menších dávkach častejšie počas dňa

Vracanie

Vracaním sa označuje situácia, kedy vaše dieťa vyvráti všetku prijatú potravu. Líši sa od prirodzeného a slabého grckania, ku ktorému zvyčajne dochádza ihneď po jedle. Zvracanie prichádza o trochu neskôr a vo väčšom meradle a často nepríjemne zapácha. Ak je vaše bábätko staršie ako 3 mesiace a jedná sa o ojedinelé zvracanie bez ďalších príznakov, potom mu podajte tekutiny (ideálne čerstvú prevarenú vodu alebo rehydratačný roztok). Mali by ste sa spojiť s vašim lekárom, ak vaše dieťa zvracia pravidelne, ak sa jednalo o veľké množstvo, ak ste vo zvratkoch našli krv, ak má zároveň hnačku alebo ak je mladšie ako 3 mesiace.

Hnačka

Akútna hnačka môže byť spôsobená:

 • diétnou chybou (podaním nevhodných potravín),
 • kontaminovanými potravinami alebo vodou (nedostatočná tepelná úprava, skladovanie surových a varených potravín dohromady),
 • nedostatočnou alebo žiadnou sterilizáciou používaného riadu alebo zmenou prostredia.

Častými pôvodcami akútnej hnačkyvírusy alebo baktérie. Akútnu hnačku s ľahkým priebehom väčšinou zvládnete sami v domácich podmienkach. Pokiaľ však hnačka nevymizne do jedného dňa, má chronický, hoci ľahký priebeh alebo sa v stolici objavil hlien alebo krv, kontaktuje svojho lekára.

Zápcha

Je dôležité si uvedomiť, že stolica dieťaťa môže zmeniť svoj charakter a frekvenciu v závislosti na jeho výžive a vývoji. Veľmi častými príčinami zápchy sú faktory diétne (nevhodné zloženie stravy, málo diétnej vlákniny, nedostatok tekutín, nedostatok aktívneho pohybu) alebo u starších detí aj príčiny psychické.

Riešenie problému je často ťažké a vyžaduje dostatok času a trpezlivosti. Staršiemu dieťaťu upravte stravu - zaraďte viac čerstvého ovocia, surovej zeleniny, mliečne výrobky radšej acidofilné. Môžete podať aj potraviny, ktoré majú mierne preháňavý účinok, ako harmančekový čaj. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí sa poraďte so svojím lekárom.

Iné zdravotné problémy

Ak je vaše dieťa nachladnuté alebo je mu z nejakého iného dôvodu zle, môže odmietať jedlo podobne ako dospelý človek. Napríklad upchatý nos môže skomplikovať dýchanie a spôsobovať neochotu vášho dieťaťa otvoriť ústa, aby sa mohlo nakŕmiť. Ak sa tak stane, spýtajte vášho lekára, ako dieťaťu pomôcť v týchto ťažkostiach.

Môže vás tiež zaujímať: Problémy pri dojčení, Detské choroby.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x