Dieťa nechce jesť - čo s tým?

  • Trápite sa, že vaše rok a pol staré batoľa nechce zjesť mrkvu alebo vypiť mlieko? 
  • Predovšetkým ho nenúťte, jedlo má byť radosť, nie trest.

Máte obavy, či vášmu dieťaťu niečo nechýba? Niekedy sa úplne zbytočne stresujete len preto, že dieťa nezje, čo mu dáte na tanier. Pritom je zdravé, veselé a plné energie. V takomto prípade je takmer isté, že mu nič nechýba. Ak však chcete mať istotu, navštívte pediatra, ktorý vás upokojí a prípadne navrhne, ako postupovať.

Možné dôvody, prečo dieťa nechce jesť:

  • Choroba: Nechutenstvo môže byť spôsobené ochorením tráviaceho traktu, ale tiež neurologickými príčinami či vrodenými nepoznanými poruchami (metabolické poruchy, ochorenie srdca a obličiek a pod.) Možnou príčinou môže byť tiež neznášanlivosť nejakej zložky potravy alebo alergia (celiakia, alergia na bielkovinu kravského mlieka a pod.).

  • Bojkotovanie stravy: Oveľa častejšou príčinou nechutenstva je bojkotovanie stravy bez ďalších príznakov. Dieťaťu jednoducho a dobre nechutí. Odmietanie jedla (najmä mäsovo-zeleninových jedál) nemá väčšinou žiadnu príčinu.  

Ako na to?

  • Deti nikdy netrestajte a nenúťte ich zjesť, čo im nechutí! Skúste potlačiť svoje znepokojenie z toho, že tanier opäť zostal takmer plný.

  • Nabudúce jedlo pripravte inak, v rámci možností experimentujte, pokojne pridajte sladké ovocie tam, kde sa nehodí (napríklad malinový kompót k mäsu či syru), využite aj mimoriadnu sladkosť mlieka.

  • Akceptujte, že dieťa neznáša napríklad brokolicu, a ponúknite mu niečo iné, čo mu zachutí.

  • Dieťaťu ponúknite pestrý jedálny lístok. Nechutia mu zemiaky? Nevadí, skúste cestoviny. Nechutí mu ryža? Dajte mu zemiakovú kašu. Nechce piť mlieko? Dajte mu jogurt alebo mu uvarte detský puding.

  • Nemá rado zeleninu? Skúste ju rozmixovať a pridať do polievky tak, aby to dieťa nezistilo. Choďte príkladom, jedzte zeleninu a vychvaľujte jej chuť.

  • Snažte sa dieťa motivovať hrou a odmenou, ale predovšetkým, buďte trpezliví.

Vy ako rodičia určujete, čo dáte dieťaťu na tanier, ale dieťa by sa malo samo rozhodnúť, čo a aké množstvo si z ponuky vyberie. Preto mu medzi hlavnými jedlami nedávajte žiadne sladkosti ani sladké nápoje.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x