Alergia na bielkovinu kravského mlieka

Odmietanie flaše

Často nazývaná tiež alergia na kravské mlieko patrí medzi najčastejšie potravinové alergie v dojčenskom veku. Touto alergiou je postihnutých 2 až 5% všetkých dojčiat.

Kedy sa alergia objavuje?

Prakticky všetky alergie na bielkovinu kravského mlieka (ABKM) vznikajú ešte v prvom roku života - 2. - 3. mesiace veku aj u plne dojčeného dieťaťa.  Väčšinou ustupuje do cca 3 rokov veku (až u 90% detí) a deti potom tolerujú kravské mlieko bez ťažkostí. 

ABKM sa môže (ale nemusí) prejaviť bezprostredne po prvom kontakte s antigénom - bielkovinou kravského mlieka. Dôležitá je skutočnosť, že sa tento antigén dostáva už do materského mlieka, pokiaľ dojčiaca mamička konzumuje mliečne výrobky. Z toho vyplýva, že sa prvé prejavy môžu objaviť do doby krátko po pôrode, výnimočne už do druhého týždňa po narodení.

Prejavy alergie na kravské mlieko

Prejavy môžu byť rôzne od celkových až po orgánové - kožné, tráviace, respiračné. Skutočná ABKM sa zvyčajne prejaví týmito kožnými a tráviacimi príznaky:

Uvedené príznaky sa často môžu aj kombinovať.

Diagnostika patrí do rúk lekára

Vyššie uvedené príznaky nemusia byť vždy jednoznačne prejavom ABKM (napr. hnačka a zvracanie môže signalizovať aj akútny zápal žalúdka alebo čreva). Alergiu musí lekár potvrdiť eliminačným testom - vysadením, resp. vylúčením (elimináciou) podozrivej potraviny. Pokiaľ sa jedná o ABKM, dôjde k ústupu prejavov alergie v optimálnom prípade do 3 dní (žihľavka, vracanie, koliky, krv v stolici, dýchavičnosť), ale v niektorých prípadoch až s odstupom niekoľkých týždňov (ekzém, hlien-krvavé hnačky).

O výžive pri ABKM si prečítajte v článku, Výživa pri alergii na bielkovinu kravského mlieka.

Nie ste si istá, či sa jedná o alergiu? Poradíme vám, Ako rozlíšiť príznaky alergie na bielkovinu kravského mlieka a intolerancie laktózy.

Zdroj: JIMRAMOVSKÝ, František a Martin FUCHS. Kojení a začátky s výživou: Průvodce výživou v prvním roce života . 2011.