Viete, čo vyjadruje cervix skóre?

 • Cervix skóre je číselné vyjadrenie zrelosti maternicového hrdla - teda pripravenosti uzáverového aparátu maternice k pôrodu.

Parametre cervix skóre

Cervix skóre číselne hodnotí päť parametrov, ktoré pôrodník vyšetruje pohmatom pri vnútornom pošvovom vyšetrení u tehotnej. Tieto parametre sú:

 • dĺžka,
 • umiestnenie,
 • konzistencia,
 • priestupnosť krčka maternice,
 • a naliehajúca časť plodu voči panvovému vchodu.

  Jeho maximálna hodnota je 10 bodov a pre každú etapu tehotenstva (dané týždňom ukončeného tehotenstva) je stanovená kritická hodnota, pri ktorej dosiahnutí hrozí predčasný pôrod alebo potrat, ak tehotenstvo nedosiahlo 24.týždňa. V prvých mesiacoch tehotenstva je cervix skóre (CS) 0 a ďalej sa postupne zvyšuje.

  Kritické hodnoty cervix skóre

  24. týždeň       1

  26. týždeň       2

  28. týždeň       3

  31. týždeň       4

  33. týždeň       5

  Opatrenia pri kritických hodnotách cervix skóre

  Ak máte v 28 týždni cervix skóre 1, potom je všetko ešte v poriadku a nie je nutné dodržiavať režimové opatrenia - ako je pokoj na lôžku, obmedzenie fyzickej námahy, sexu a ďalších aktivít. Režimové opatrenia a liečba prípravkami tlmiacimi činnosť maternice je doporučená u tehotných, kedy CS prekročí kritickú hodnotu, prípadne je doporučená hospitalizácia.

  V súčasnej dobe okrem CS stanovujeme zrelosť krčka maternice tiež cervikometrii - ultrazvukom s použitím pošvovej sondy. Toto vyšetrenie sa vykonáva u všetkých mamičiek s rizikom potratu alebo predčasného pôrodu alebo na základe progresie cervix skóre.

  Mohlo by vás zaujímať: Prehľad vyšetrení v tehotenstve.

  Související články

  Zjistěte více o mateřství

  mom and baby

  Spojte sa s našou poradňou odborníkov

  Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

  Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

  Dôležité upozornenie

  Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

  x