Vyšetrenia v tehotenstve - 36.tt až 40.tt?

  • Vyšetrenia, ktoré vás čakajú od 36. týždňa tehotenstva budú vykonané každý týždeň. 
  • Je to prevažne kontrola zdravotného stavu bábätka v brušku.
Doctor examining a pregnant woman

Každý týždeň kontrola

Od 9. lunárneho mesiaca navštevuje tehotná prenatálnu poradňu každý týždeň. Budúce mamičky v tejto dobe prechádzajú do poradne v pôrodnici, kde plánujú rodiť. Pravidelne je natáčaný kardiotokografický záznam (monitor, kardiotokograf, CTG, KTG), ktorým sa hodnotia srdcové ozvy plodu a činnosť maternice.

Kardiotokografia

Zmyslom vyšetrení je zhodnotiť stav plodu v maternici a eventuálne prítomnosť a charakter maternicových sťahov. Toto hodnotenie vychádza z typického tvaru zapisovaných kriviek. Vlastné vyšetrenie prebieha tak, že po priložení sond na brucho tehotnej ženy a ich upevnením špeciálnymi gumovými pásmi prístroj zaznamenáva srdcovú frekvenciu plodu a aktivitu maternice. Horná krivka zobrazuje srdcové ozvy plodu, spodná krivka potom činnosť maternice. Vyšetrenie trvá 20 minút. Počas vyšetrenia je žena v polosede alebo na boku. Vyšetrenie je nebolestivé, nemá žiadne vedľajšie účinky a ani nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu.

Prečítajte si také články z kategórie Príprava na pôrod.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x