31. týždeň tehotenstva

Vaše bábätko sa naďalej vyvíja rýchlym tempom a pekne priberá na váhe. V tomto období sa môžete cítiť unavenejšia a dokonca sa aj zadýchavať. Zistite si, ako sa starať o seba a svoje nenarodené dieťatko čo najlepšie v 31. týždni tehotenstva.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Ak máte náhly pocit dýchavičnosti, nemusíte sa znepokojovať.  Dýchavičnosť je spôsobená zníženou pohyblivosťou bránice a  stláčaním pľúc pri zväčšení maternice , ktorá tlačí práve na bránicu. V ďalších mesiacoch sa dýchavičnosť zmenší vďaka tomu, že hlavička plodu vstupuje do panvy, takže maternica poklesne. Ak máte pocit nepohodlia, poraďte sa s lekárom. Zároveň sa snažte čo najviac odpočívať a relaxovať.

Možnou príčinou dýchavičnosti však môže byť aj tzv. anémia. Málokrvnosť je spôsobená nedostatkom železa , k čomu dochádza omnoho častejšie práve v tehotenstve. To preto, že v krvi je omnoho viac tekutín, ktoré riedia červené krvinky. Anémii možno predchádzať alebo ju liečiť tým, že si do jedálnička pridáte ďalší zdroj železa , prípadne budete užívať potravinové doplnky. Ak ste teda celý čas unavená alebo vyčerpaná, poraďte sa s vaším lekárom, pretože to môže byť známka anémie.

Vývoj vášho dieťatka v 31. týždni tehotenstva

Bábätko je teraz asi 41 cm dlhé a váži asi 1,45 kg. Lanugo (jemné ochlpenie na tele) začína miznúť, pretože dieťa sa teraz obaľuje tukom, ktorý mu poskytne v budúcnosti dostatok ochrany, až opustí mamičkino bruško. Veľmi intenzívne sa rozvíja pamäť dieťaťa – jedna štúdia ukázala, že deti, ktoré v tejto fáze počúvali určitú melódiu, reagovali na ňu aj po narodení.

Páči sa vám tento článok?

Potom si nenechajte ujsť informácie o ďalších týždňoch tehotenstva. Budeme vám ich pravidelne posielať, stačí aby ste zadala svoj e-mail.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a v jeho prvých troch rokoch života, ovplyvňujú aj to, ako budú gény dieťaťa naprogramované pre život – teda aké bude dieťatko zdravé, ako mu pôjde učenie a ktoré ochorenia prekoná v dospelosti. Tieto znalosti tvoria základy nutričného programovania v ranom veku , ktorý môže aj vám pomôcť počas tehotenstva a po pôrode zabezpečiť dieťaťu zdravšiu budúcnosť.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi .