Zdravým stravovaním v tehotenstve môžete znížiť riziko alergií u dieťaťa
Zdravým stravovaním v tehotenstve môžete znížiť riziko alergií u dieťaťa
3 minúty čítania

Vedeli ste, že to, čo jete počas tehotenstva, môže ovplyvniť imunitu vášho dieťatka? Dokonca aj to, či sa u neho neskôr vyvinú alergie?

Do obľúbených

Zdravým stravovaním v tehotenstve môžete znížiť riziko alergií u dieťaťa

3 minúty čítania

Vedeli ste, že to, čo jete počas tehotenstva, môže ovplyvniť imunitu vášho dieťatka? Dokonca aj to, či sa u neho neskôr vyvinú alergie?

Do obľúbených

Prečo je podpora vyvíjajúceho sa imunitného systému dôležitá

Odborníci dnes už vedia, ako dokáže strava v tehotenstve ovplyvniť vývoj imunitného systému dieťaťa. To znamená, že behom tehotenstva môžete rozhodovať o výžive, ktorá posilní imunitu vášho dieťaťa a zníži tak riziko, že sa u neho neskôr v živote vyvinie alergia.

Imunitný systém bráni infekciám a chráni bunky tela. Pri alergii imunitný systém nepracuje tak, ako by mal. Prehnane zareaguje na alergén (napríklad na potravinu, lieky, alebo na uštipnutie hmyzom) a vyvolá alergickú reakciu v podobe žihľavky, ekzému, astmy a v závažnejších prípadoch anafylaxiu.

Čo jesť, aby sme znížili riziko alergií?

Odborníci odporúčajú počas tehotenstva zdravú pestrú stravu bez nejakých obmedzení, s dostatkom omega-3 DHA (kyseliny dokozahexaénovej), vitamínom D a potravinami, ktoré pomáhajú budovať rozmanitú črevnú mikroflóru. Tým môžete znížiť riziko vzniku alergií neskôr v živote dieťaťa.

Pestrá strava bez obmedzení

Je dôležité, aby vaša strava zahŕňala orechy, ryby a vajíčka, pokiaľ na ne nie ste alergická. Strava bez obmedzení počas tehotenstva je veľmi dôležitá, aby ste vy aj vaše dieťa mali dostatok energie, vitamínov a minerálnych látok.

Omega-3 mastné kyseliny

Dbajte na to, aby vaša strava počas tehotenstva obsahovala omega-3 dokozahexaénovú mastnú kyselinu (DHA) a eikozapentaénovú mastnú kyselinu (EPA). Jedná sa o polynenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom, ktoré sú esenciálne, to znamená, že si ich telo nedokáže samo vytvoriť a musí ich prijímať stravou. Dobrým zdrojom týchto kyselín sú tučné morské ryby, ako napríklad makrela alebo losos. Pokúste sa ich zahrnúť do stravy 2-3x týždenne počas tehotenstva a dojčenia, môže to pomôcť zabrániť vzniku ekzému v ranom veku. Ďalšie zdroje obsahujúce omega-3 mastné kyseliny sú orechy a semená rastlín.

Vitamín D - dostatok slnečného svitu

Nedostatok vitamínu D v tehotenstve môže byť spojený s vyšším výskytom alergií u bábätiek. Získať však dostatočné množstvo vitamínu D z potravín môže byť náročné, nachádza sa iba v niektorých potravinách. Najviac vitamínu D získavame pri kontakte so slnečným žiarením - naše telo ho potom totiž samo vytvára. Pokiaľ ste tehotná v mesiacoch, kedy je obmedzený slnečný svit alebo máte obmedzené možnosti vystavovať sa slnečnému žiareniu, je dôležité poradiť sa s lekárom, aby vám hladinu vitamínu D skontroloval. Lekár potom môže odporučiť jeho doplňovanie pomocou výživových doplnkov.

Budujte zdravšie črevá

Budovanie zdravej črevnej mikrobioty, často nazývané tiež aj črevná mikroflóra, pomôže podporiť imunitný systém. Zdravá črevná mikrobiota potrebuje probiotiká a prebiotiká. Probiotiká – zdravé črevné baktérie - sa nachádzajú v jogurtoch bohatých na probiotiká, kyslomliečnych výrobkoch alebo kvasenej kapuste. Prebiotiká sú tiež dôležité, pretože slúžia ako výživa pre probiotiká, ktoré pomáhajú podporovať rast prospešných baktérií a chránia proti tým škodlivým. Prebiotiká môžete nájsť v banánoch, cibuli, paradajkách a možno prekvapivo aj v cesnaku.


Pomohol vám článok?
Podobné témy
Detská imunita
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Detská imunita
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Nový e-shop - CHCEM ZĽAVU