Kalkulačka na výpočet rizika vzniku alergie

Viete, že každé 3. dieťa má zvýšené riziko vzniku alergie? Zaujíma vás, či je alergiou ohrozené aj vaše dieťa? Výšku rizika u dieťaťa je možné ľahko vypočítať podľa toho, či alergiou trpí niekto z jeho najbližších príbuzných

Podklady pre kalkulačku poskytol popredný český pediater a alergológ MUDr. Martin Fuchs.

Ako na to?

Všetky otázky sa vzťahujú k vášmu dieťaťu. Pri každej otázke zvažujte odpoveď jednotlivo pre matku, otca a súrodenca dieťaťa. Pokiaľ daný člen rodiny mal alergiu v minulosti a teraz sa už príznaky neprejavujú, aj napriek tomu odpovedzte „áno“.

Výsledkom bude vypočítané riziko vzniku alergie u vášho dieťaťa. Spoločne s výsledkom sa dozviete, ako prípadné riziko alergie znížiť.

Allergy risk question

Atopické dermatitídy
(kožné alergie, ekzém)

Má, alebo mal, niekto z rodiny žihľavku alebo ekzém?

Aké sú príznaky?

Príznaky: začervenanie a opuchy pokožky, svrbenie, vyrážky. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, a to obvykle v okolí úst, na krku, v lakťových jamkách a v podkolení.

Allergy risk question

Respiračná alergia a alergická astma

Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú astmu?

Aké sú príznaky?

Príznaky: kašeľ, piskot, dýchavičnosť pri nádychu a výdychu. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, niekedy aj po kontakte s určitými látkami.

Allergy risk question

Alergická nádcha
(zápal sliznice nosa, očí, dýchacích ciest)

Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú celoročnú alebo sezónnu nádchu?

Aké sú príznaky?

Príznaky: svrbenie v nose, upchaný nos, záchvaty kýchania, pálenie a začervenanie očí, svrbiace alebo opuchnuté oči. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, napríklad po kontakte s určitými látkami (domáci prach, peľ, perie,...), so zvieratami alebo pravidelne v priebehu jari až jesene.

Allergy risk question

Potravinové alergie

Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú reakciu po požití niektorej potraviny?

Aké sú príznaky?

Príznaky: opuch alebo svrbenie ústnej sliznice, žihľavka, neinfekčná hnačka alebo zvracanie, bolesti brucha. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, vždy po konzumácii niektorých potravín (napr. mlieko, vajcia, ryby, orechy)

Online poradňa