Kalkulačka na výpočet rizika vzniku alergie

Viete, že každé 3. dieťa má zvýšené riziko vzniku alergie? Zaujíma vás, či je alergiou ohrozené aj vaše dieťa? Výšku rizika u dieťaťa je možné ľahko vypočítať podľa toho, či alergiou trpí niekto z jeho najbližších príbuzných

Podklady pre kalkulačku poskytol popredný český pediater a alergológ MUDr. Martin Fuchs.

Ako na to?

Všetky otázky sa vzťahujú k vášmu dieťaťu. Pri každej otázke zvažujte odpoveď jednotlivo pre matku, otca a súrodenca dieťaťa. 
Pokiaľ daný člen rodiny mal alergiu v minulosti a teraz sa už príznaky neprejavujú, aj napriek tomu odpovedzte „áno“.

Výsledkom bude vypočítané riziko vzniku alergie u vášho dieťaťa. Spoločne s výsledkom sa dozviete, ako prípadné riziko alergie znížiť.

Allergy risk question

Atopické dermatitídy
(kožné alergie, ekzém)

Má, alebo mal, niekto z rodiny žihľavku alebo ekzém?

Aké sú príznaky?

Príznaky: začervenanie a opuchy pokožky, svrbenie, vyrážky. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, a to obvykle v okolí úst, na krku, v lakťových jamkách a v podkolení.

Allergy risk question

Respiračná alergia a alergická astma

Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú astmu?

Aké sú príznaky?

Príznaky: kašeľ, piskot, dýchavičnosť pri nádychu a výdychu. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, niekedy aj po kontakte s určitými látkami.

Allergy risk question

Alergická nádcha
(zápal sliznice nosa, očí, dýchacích ciest)

Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú celoročnú alebo sezónnu nádchu?

Aké sú príznaky?

Príznaky: svrbenie v nose, upchaný nos, záchvaty kýchania, pálenie a začervenanie očí, svrbiace alebo opuchnuté oči. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, napríklad po kontakte s určitými látkami (domáci prach, peľ, perie,...), so zvieratami alebo pravidelne v priebehu jari až jesene.

Allergy risk question

Potravinové alergie

Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú reakciu po požití niektorej potraviny?

Aké sú príznaky?

Príznaky: opuch alebo svrbenie ústnej sliznice, žihľavka, neinfekčná hnačka alebo zvracanie, bolesti brucha. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, vždy po konzumácii niektorých potravín (napr. mlieko, vajcia, ryby, orechy)

Prevádzkovateľ webstránky, spoločnosť Nutricia s.r.o., využíva na tejto webstránke súbory cookies, ktoré pomáhajú s jej hladkým fungovaním a uľahčujú vám jej používanie. Pokiaľ budete súhlasiť, radi by sme vám ponúkli náš obsah aj formou reklám na sociálnych sieťach a ďalších webstránkach. Viac informácií o používaní cookies.

Online poradňa