Kalkulačka pre výpočet
rizika vzniku alergie 

Vďaka 4 jednoduchým otázkam zistíte či vášmu dieťaťu hrozia alergia a my vám poradíme, ako môžete pomôcť predchádzať vzniku alergií u vášho dieťaťa.

Podklady pre kalkulátor poskytol popredný český pediater
MUDr. Martin Fuchs.
Ako na to?

Pri každej otázke zvažujte odpoveď jednotlivo pre matku, otca a súrodenca dieťaťa. Pokiaľ daný člen rodiny mal alergiu v minulosti a teraz sa už príznaky neprejavujú, aj napriek tomu odpovedzte „áno“.

Atopické dermatitídy (kožné alergie, ekzém)
Má, alebo mal, niekto z rodiny žihľavku alebo ekzém?
Aké sú príznaky?
Príznaky: začervenanie a opuchy pokožky, svrbenie, vyrážky. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, a to obvykle v okolí úst, na krku, v lakťových jamkách a v podkolení.
Respiračná alergia a alergická astma
Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú astmu?
Aké sú príznaky?
Príznaky: kašeľ, piskot, dýchavičnosť pri nádychu a výdychu. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, niekedy aj po kontakte s určitými látkami.
Alergická nádcha (zápal sliznice nosa, očí, dýchacích ciest)
Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú celoročnú alebo sezónnu nádchu?
Aké sú príznaky?
Príznaky: svrbenie v nose, upchaný nos, záchvaty kýchania, pálenie a začervenanie očí, svrbiace alebo opuchnuté oči. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, napríklad po kontakte s určitými látkami (domáci prach, peľ, perie,...), so zvieratami alebo pravidelne v priebehu jari až jesene.
Potravinové alergie
Má, alebo mal, niekto z rodiny alergickú reakciu po požití niektorej potraviny?
Aké sú príznaky?
Príznaky: opuch alebo svrbenie ústnej sliznice, žihľavka, neinfekčná hnačka alebo zvracanie, bolesti brucha. Príznaky sa môžu vyskytovať spoločne, vždy po konzumácii niektorých potravín (napr. mlieko, vajcia, ryby, orechy)
Pre pokračovanie prosím odpovedzte na otázky.