Toxoplazmóza

Toxoplazmóza

 Kolektiv odborníků Kolektiv odborníků
3 minúty čítania

Toxoplazmóza je parazitárne ochorenie človeka a zvierat, ktoré spôsobuje jednobunkový prvok Toxoplasma gondii. Inkubačná doba je 1-3 týždne. Infekcia sa šíri z buniek sliznice črevného traktu krvnou a lymfatickou cestou.

Do obľúbených

Toxoplazmóza

 Kolektiv odborníků Kolektiv odborníků
Vyšetrenie v tehotenstve 3 minúty čítania

Toxoplazmóza je parazitárne ochorenie človeka a zvierat, ktoré spôsobuje jednobunkový prvok Toxoplasma gondii. Inkubačná doba je 1-3 týždne. Infekcia sa šíri z buniek sliznice črevného traktu krvnou a lymfatickou cestou.

Do obľúbených

Prejavy a priebeh toxoplazmózy

Infekcia prebieha u 95% nakazených skryto (latentne), bez príznakov alebo len s miernymi príznakmi chrípkového charakteru: únava, malátnosť, horúčka, bolesti hlavy a svalov, zdurenia lymfatických uzlín, hlavne šijové a pod dolnou čeľusťou, poruchy zraku - rozmazané videnie.

Prvok napadá všetky bunky v tele okrem červených krviniek. Predovšetkým napadá bunky nervovej sústavy a oka. Táto fáza primoinfekcie (po preniknutí infekcie do organizmu) prechádza do latentnej formy, ktorá v tele pretrváva niekoľko mesiacov aj celý život. K reaktivácii infekcie môže dôjsť pri oslabení imunitného systému, napr. liečbou cytostatikami, po transplantácii, pri HIV pozitivite.

Pri reaktivácii infekcie, najmä u oslabených jedincov, dochádza najčastejšie k mozgovej forme infekcie, sprevádzanej degeneráciou mozgových buniek, kŕčmi, poruchami vedomia, poruchami motoriky až ochrnutím alebo k očnej forme s ťažkými zápalmi sietnice.

Ďalšími prejavmi sú ťažké zápaly pľúc a zápaly srdcového svalu.

Neliečená alebo neskoro liečená primoinfekcie, či reaktivácie infekcie u imunitne oslabených jedincov je smrteľná.

Toxoplazmóza v tehotenstve

Infekcia je tiež veľmi nebezpečná pre tehotné ženy v 1. trimestri a 2. trimestri tehotenstva, to znamená do ukončeného 27. týždňa,  kedy môže spôsobiť potrat alebo odumretie plodu s následným pôrodom mŕtveho plodu alebo vrodenú toxoplazmózu plodu, čo zahŕňa celú škálu možných prejavov ochorenia:

- hydrocefalus (zmnoženie mozgovomiechového moku v mozgových komorách s abnormálnym rastom hlavičky)

- kalcifikácie v mozgovom tkanive

- ťažké zápaly sietnice

- deti môžu byť ohrozené slepotou,  hluchotou, vrodenými vývojovými chybami, psychomotorickým zaostávaním, epilepsiou.

Vrodená (kongenitálna) toxoplazmóza je spôsobená prenosom prvoka z krvi matky na plod v prípade akútnej primoinfekcie ženy počas 1. a 2 trimestri tehotenstva.

U žien s prekonanou toxoplazmózou pred tehotenstvom a u žien akútne infikovaných  v 3. trimestri, tj. po 28. týždni tehotenstva k prenosu na plod nedochádza.

Poškodenie plodu závisí na štádiu tehotenstva v čase primoinfekcie matky. Najhoršie poškodenie plodu hrozí v 1. trimestri do 13. týždňa tehotenstva.

Je vhodné vykonávať sérologické testy na toxoplazmózu 1x v priebehu tehotenstva. U plodu je diagnostika možná odberom vody plodovej pri amniocentéze alebo odberom fetálnej krvi.


Ako môže dôjsť k nákaze?

Človek sa nakazí najčastejšie perorálne (vstupnou cestou infekcie sú ústa) a to požitím vysporulovaných oocýst z trusu mačiek alebo tkanivových cýst z mäsa infikovaných zvierat.

Mačka je definitívny hostiteľ tohto prvoka, v jej tele sa prvok rozmnožuje. Mačka sa infikuje pojedaním surového mäsa uhynutých myší a vtákov. K nákaze potom môže dôjsť priamym kontaktom pri práci so zeminou, hre na detskom pieskovisku, pri čistení mačacích záchodov.

Nákaza hrozí aj pri konzumácii surovej neumývané zeleniny a ovocia, surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa hlavne baranieho, králičieho, bravčového.

Ako je možné nákaze toxoplazmózou predísť?

1) Je nutné dbať na starostlivé umývanie ovocia a zeleniny, aj z vlastnej záhradky.

2) Jedlo, ktoré sa chystáme konzumovať, chránime pred muchami, švábmi a ďalším hmyzom.

3) Mäso dostatočne tepelne upravovať (pri teplotách vyšších ako 70°C).

4) Konzumovať len pasterizované a zvarené mlieko, vajcia dostatočne uvarené.

5) Umývať si ruky po práci na záhrade, po manipulácii so surovým mäsom, po kontakte s mačacími exkrementami.

6) Pri čistení mačacích záchodov používať ochranné rukavice, záchody umývať horúcou vodou a dezinfikovať.

Liečba toxoplazmózy:

Toxoplazmóza u netehotných zdravých jedincov nevyžaduje zvyčajne žiadnu liečbu.

K liečbe oslabených jedincov s akútnou primoinfekciou alebo reaktiváciou sa používa najčastejšie kombinácia pyrimetamín a sulfadiazín.

U tehotnej ženy je nutný vždy multidisciplinárny prístup a odovzdanie do liečby na Infekčné kliniku.

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Problémy v tehotenstve
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Problémy v tehotenstve
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa