Čo robiť, keď dieťa pohryzol pes alebo škrabla mačka

Čo robiť, keď dieťa pohryzol pes alebo škrabla mačka

 Jitka Jitka
3 minúty čítania

Medzi choroby, ktoré môžu byť na človeka prenesené pohryznutím alebo poškrabaním, patria predovšetkým besnota a choroba z poškrabania mačkou.

Do obľúbených

Čo robiť, keď dieťa pohryzol pes alebo škrabla mačka

 Jitka Jitka
Zdravie batoľaťa 3 minúty čítania

Medzi choroby, ktoré môžu byť na človeka prenesené pohryznutím alebo poškrabaním, patria predovšetkým besnota a choroba z poškrabania mačkou.

Do obľúbených

Choroby prenášané uhryznutím

Poranenia zvieraťom sú vždy potenciálne nebezpečné nielen svojím rozsahom, ale prípadne aj miestom poškodenia. Pri pohryznutie v oblasti hlavy či krku, čo vzhľadom k výške detí nie je výnimočné, sa môže jednať o poranenie smrteľná. Avšak aj pri relatívne banálnych a drobných odreninách, ktoré Mouh vzniknúť aj počas hry, môže dôjsť k prenosu infekčných chorôb.

Medzi choroby, ktoré môžu byť prenesené uhryznutím alebo poškriabaním na človeka, patrí predovšetkým besnota a choroba z mačacieho škrabnutia . V ústnej dutine, nielen chorých, ale aj zdravých zvierat, žijú baktérie a vírusy, ktoré môžu vyvolať uvedené ochorenia, ak sa dostanú cez kožu človeka ďalej do jeho tkanív. Hojenie takých rán je často komplikuje zápalom, či už miestnym (začervenanie, edém, sekrécia z rany), či celkovým (zápal lymfatických ciev, uzlín, horúčka, sepsa), ktorý okrem miestnej liečby, vyžaduje často i liečbu antibiotickú.

Besnota

Čo chorobu spôsobuje?

Besnota je spôsobená vírusom.

Ako dochádza k prenosu?

K prenosu môže prísť slinami pri pohryzení, či poškriabaní zvieraťom , ale aj pri jednoduchej manipulácii s uhynutými zvieratami. Závažnosť besnoty spočíva v tom, že sa jedná o infekčné ochorenie, ktoré je v 100% smrteľné . Od roku 2002 sa besnota v Českej republike nevyskytuje. Besnota je však stále bežná v Ázii, Afrike, Amerike, ale aj v niektorých krajinách Európy, napr. v Macedónsku, Bulharsku a i.

Najväčší zdroj nákazy:

-netopiere
-líšky

-psi (najmä túlaví)
-mačky a iné cicavce

Ako sa nákaze vyvarovať?

V rámci prevencie je predovšetkým nutné vyvarovať sa akémukoľvek kontaktu s neznámymi zvieratami, nedotýkať sa potulných psov, mačiek a mŕtvych zvierat.

Čo robiť pri poranení?

Pri poranení sa snažíme zviera zaistiť alebo aspoň zistiť majiteľa tak, aby mohlo byť zviera 2x vyšetrené veterinárom (1. a 5. deň).  

V prípade, že príde k poraneniu neznámym alebo podozrivým zvieraťom, je treba ihneď ranu vymyť mydlom a prúdom pitnej vody, previesť dezinfekciu jódovým prípravkom, eventuálne 70% etanolom . Potom vyhľadať lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe liečby. So sebou prinesieme očkovací preukaz dieťaťa s údajom o jeho poslednom očkovaní proti tetanu.

Choroba z poškrabania mačkou

Čo chorobu spôsobuje?

Choroba z mačacieho poškrabania je spôsobená baktériou.

Ako sa choroba prejavuje?

Poranenie vzniknuté pazúrom či zubom mačky silno sčervená.
 Ochorenie sa prejaví do 2 týždňov :

  • únavou

  • bolesťami hlavy

  • nechutenstvom

  • môže prísť k zdureniu lymfatických uzlín

Ako sa chorobe vyvarovať?

Choroba z mačacieho škrabnutia sa neprenáša z človeka na človeka. Prevenciou rozvoja ochorenia je dôkladná dezinfekcia a ošetrenie povrchových poranení . Pri zápalových komplikáciách je nutné lekárske vyšetrenie.

Najlepšou prevenciou je vhodná výchova dieťaťa k vzťahu k zvieratám už od raného veku, vštiepenie základných hygienických návykov ako prevencia infekčných ochorení a nepodcenenie situácie. U väčších plemien psov nenechávame malé deti nikdy o samote, ani s vlastným domácim miláčikom.

Autor: MUDr. Petr Tláskal, CSc., primář dětské polikliniky Fakultní nemocnice Praha – Motol

Mohlo by vás zaujímať: 11 tipov, ako posilniť imunitu dieťaťa
Pomohol vám článok?
Podobné témy
Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať

Prevádzkovateľ webstránky, spoločnosť Nutricia s.r.o., využíva na tejto webstránke súbory cookies, ktoré pomáhajú s jej hladkým fungovaním a uľahčujú vám jej používanie. Pokiaľ budete súhlasiť, radi by sme vám ponúkli náš obsah aj formou reklám na sociálnych sieťach a ďalších webstránkach. Viac informácií o používaní cookies.

Online poradňa