Očkovanie proti rotavírusovým infekciám
Očkovanie proti rotavírusovým infekciám
Bc. Lucia Berešová Bc. Lucia Berešová
3 minúty čítania

Rotavírusy spôsobujú až 40 % všetkých prípadov detských hnačkových ochorení spôsobujúcich vysoký stupeň dehydratácie. Aké očkovanie by ste mali zvoliť?

Do obľúbených

Očkovanie proti rotavírusovým infekciám

Bc. Lucia Berešová Bc. Lucia Berešová
3 minúty čítania

Rotavírusy spôsobujú až 40 % všetkých prípadov detských hnačkových ochorení spôsobujúcich vysoký stupeň dehydratácie. Aké očkovanie by ste mali zvoliť?

Do obľúbených

Všeobecne o rotavírusoch

 • tzv. rotavírusová gastroenteritída, je jednou z najčastejších príčin hospitalizácie u malých detí,

 • inkubačná doba je 1 - 3 dni.

Medzi prejavy akútnej gastroenteritídy patrí:

 • najskôr vysoká horúčkazvracanie,

 • po 1 - 3 dňoch sa pridá hnačka,

 • dieťa sa trasie, má úporné bolesti bruška, stáva sa malátnym a v tomto štádiu je veľké nebezpečenstvo dehydratácie , ktorá vyžaduje hospitalizáciu. Až 40 % všetkých prípadov detských hnačkových ochoreniach má na svedomí rotavírus.

Kto je ohrozený

 • najohrozenejšou skupinou sú malé deti (od 6 mesiacov do 5 rokov, pričom sa takmer každé dieťa stretne s týmto vírusom) a veľmi starí ľudia. U ľudí, ktorí do tejto vekovej kategórie nespadajú, sa väčšinou ani žiadny príznak rotavírusovej infekcie neobjaví.

 • najhorší priebeh má vždy prvé stretnutie s rotavírusom. Telo je schopné si vytvoriť protilátky a ďalšiu rotavírusovú infekciu už väčšinou znáša lepšie.

Ako sa toto ochorenie prenáša?

Rotavírusy sa prenášajú veľmi ľahko. Nemusí ani dôjsť ku kontaktu s chorým, vírus vydrží niekoľko dní aj na predmetoch (napr. hračkách) a je odolný voči väčšine bežných dezinfekčných prostriedkov. Ak sa dieťa takéhoto predmetu dotkne a následne si oblizne ruku, je veľká šanca, že rotavírusovú infekciu dostane. Táto nákaza sa preto môže veľmi dobre šíriť v dojčenských ústavoch, nemocniciach a jasliach, a všade tam, kde je veľká koncentrácia detí.

Vakcíny

Proti rotavírusom existuje očkovanie, v niektorých európskych krajinách je toto očkovanie súčasťou bežného očkovacieho kalendára.

Registrované sú dve vakcíny:

 • Rotarix,
 • RotaTeq.

V súčasnosti sú v lekárňach obe vakcíny dostupné.

Očkovacia schéma

Pre obe vakcíny platí:

 • užívajú sa u detí od 6 týždňov veku,

 • sú vo forme perorálneho roztoku (takže nejde o injekcie),

 • obsahujú živé oslabené vírusy (podobne ako napr. očkovanie proti ovčím kiahňam).

Vakcínou Rotarix sa očkuje dvoma dávkami s intervalom medzi nimi najmenej 4 týždne. Očkovanie musí byť dokončené do 24. týždňa, odporúča sa však stihnúť druhú dávku do 16. týždňa veku dieťatka.

Pri použití vakcíny RotaTeq je potrebné podať tri dávky v mesačných intervaloch. Očkovacia schéma musí byť ukončená najneskôr do veku 26. týždňa, ale opäť sa odporúča, aby sa stihlo už skôr (20. - 22. týždeň).

V akom prípade očkovanie odložiť?

Očkovanie sa musí odložiť, ak prebieha akútne horúčkovité ochorenie alebo akútna hnačka či zvracanie. Veľká pozornosť musí byť rovnako venovaná deťom s oslabenou imunitou a očkovať sa samozrejme nesmie v prípade alergie na niektorú zložku vakcíny.

POZOR!

Očkované deti môžu životaschopný vírus vylučovať v stolici asi týždeň po podaní vakcíny. Najväčšie množstvo vírusu sa vylučuje po prvej dávke. Preto je nutné dodržiavať zvýšenú hygienu pri manipuláciu s exkrementmi dieťaťa, najmä, ak je v rodine niekto s oslabeným imunitným systémom.

Aké môžu byť nežiaduce účinky očkovania?

Medzi nežiaduce účinky po podaní týchto vakcín patrí hnačka, zvracanie, nechutenstvo a podráždenosť. Ak nežiaduce účinky samé neodznejú alebo sa dokonca zhoršia, je nutné navštíviť pediatra.

Vakcíny sú určené výhradne pre deti, takže vplyv na tehotenstvo alebo dojčenie nebol sledovaný.

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Zdravie batoľaťa
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Zdravie batoľaťa
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa