Ako predchádzať dehydratácii dieťaťa

Ako predchádzať dehydratácii dieťaťa

 Lucia Lucia
3 minúty čítania

Deti sú všeobecne náchylnejšie na dehydratáciu než dospelí. Aká je prvá pomoc pri dehydratácii a aké tekutiny sú vhodné? Ako predchádzať dehydratácii?

Do obľúbených

Ako predchádzať dehydratácii dieťaťa

 Lucia Lucia
Zdravie novorodenca a dojčaťa 3 minúty čítania

Deti sú všeobecne náchylnejšie na dehydratáciu než dospelí. Aká je prvá pomoc pri dehydratácii a aké tekutiny sú vhodné? Ako predchádzať dehydratácii?

Do obľúbených

Príjem tekutín u novorodenca a dojčaťa

Potreba príjmu tekutín novorodenca a dojčaťa je vyššia. V dospelom veku má potom klesajúcu tendenciu. Zatiaľ čo potreba dojčaťa v prvom mesiaci života je približne 150ml/kg hmotnosti, u dospelého jedinca je to už len 35 až 40 ml/kg hmotnosti.

Uvedené čísla ukazujú, že obrat (príjem a výdaj) tekutín u malého dieťaťa je 4x až 5x vyšší než u dospelého človeka. Z uvedených skutočností vyplýva, že dieťa je na nedostatok tekutín veľmi citlivé a rýchlejšie sa dostane do stavu dehydratácie (straty telesných tekutín).

Dehydratácia sa rozvíja z dôvodu nedostatočného príjmu tekutín alebo z dôvodu vyššej straty tekutín.

Kedy dochádza k dehydratácií u detí

Najčastejší rozvoj dehydratácie dieťaťa nastáva:

  • v prípade ochorenia jeho tráviaceho traktu . Dieťa príjem stravy a tekutín odmieta, prípadne zvracia alebo má hnačku. Príjem stravy v prvých okamihoch takéhoto ochorenia nie je tak podstatné. Dostatočný príjem tekutín je prioritný. Nie len ochorenia tráviaceho traktu, ale i iné ochorenia, sú často spojené so zvracaním dieťaťa a nedostatočným príjmom tekutín.

  • horúčka a zvýšená telesná aktivita spôsobuje veľké potenie, ktoré  je príčinou veľkých strat vody. Rovnako je tomu tak pri zrýchlenom dýchaní, zvlášť v suchom vonkajšom prostredí.

  • ak dieťa v zápale činnosti nevníma pocit smädu . Tento pocit je u malých detí, podobne u starých ľudí, často potlačený

  • niektoré deti taktiež neraňajkujú a neprijímajú ráno tekutiny a po nočnej pauze tak organizmu môžu tekutiny chýbať.

Ako rozpoznať príznaky dehydratácie?

Mierna forma:

  • horšia koncentrácia

  • nepokoj

  • zvýšená spavosť

Závažnejšia forma:

  • poruchy až zlyhanie krvného obehu

TEST NA ZISTENIE DEHYDRATÁCIE

Orientačne väčšinou hodnotíme tzv. turgor kožný. Keď stlačíme kožu napríklad na brušku alebo nad predlaktím u dehydratovaného dieťaťa, vytvorená riasa sa bude iba pozvoľna vyrovnávať. U dieťaťa môžeme sledovať tiež vysušenú sliznicu, napríklad suchý jazyk.

U malého dieťaťa sa často môžu objaviť tmavšie kruhy okolo očí. Tieto zmeny súvisia s úbytkom vody v danej oblasti pri dehydratácii. Hovoríme tomu, že má dieťa halonované oči. Dojčatá majú tzv. vpadnutú (je pod úrovňou kosti) veľkú fontanelu (priestor ohraničený čelnou a temennou kosťou).

Všeobecne sa uvádza, že dehydratácia, ktorá sa prejaví na strate telesnej hmotnosti do 5% je ľahká, 5-10% stredne ťažká a nad 10% je ťažká.

Ako dehydratáciu liečiť?

Liečba dehydratácie závisí na príčine a klinických prejavoch, ktoré dehydratáciu sprevádzajú. Pokiaľ dieťa intenzívne zvracia a neudrží, či neprijíma tekutiny podané ústami, je nutná hospitalizácia. Podľa rozhodnutia lekára je tak často nutná infúzna liečba.

V menej závažných prípadoch je možné postupovať individuálne tak, že podávame tekutiny ústami.

Pri akútnych hnačkách sa používajú špeciálne roztoky, ktoré obsahujú okrem vody a soli aj glukózu, teda zdroje minerálnych látok a energie. Dojčatám sa podávajú špeciálne dojčenské mlieka, alebo sa vlastná výživa dopĺňa ryžovým odvarom.

Tekutiny vhodné pre deti

Pre úpravu hydratácie väčších detí je vhodné používať vychladený čaj, neperlivú minerálnu vodu a pod.

Tekutiny nevhodné pre deti

Pre úpravu hydratácie rozhodne nie sú príliš vhodné džúsy alebo kolové nápoje , ako sa niekde uvádza. Posledné menované prípravky obsahujú malé množstvo minerálnych látok a majú vysokú osmolaritu (množstvo aktívnych častíc), čo pre organizmus nie je výhodné.

Vo všetkých prípadoch, kedy napriek vyššie uvedeným odporúčaniam dochádza k stratám tekutín, je nutné sa poradiť s lekárom, ktorý pomôže nájsť príčinu dehydratácie a najlepšie tak určí spôsob úpravy vodného hospodárstva dieťaťa.

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Zdravie batoľaťa
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Zdravie batoľaťa
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať

Prevádzkovateľ webstránky, spoločnosť Nutricia s.r.o., využíva na tejto webstránke súbory cookies, ktoré pomáhajú s jej hladkým fungovaním a uľahčujú vám jej používanie. Pokiaľ budete súhlasiť, radi by sme vám ponúkli náš obsah aj formou reklám na sociálnych sieťach a ďalších webstránkach. Viac informácií o používaní cookies.

Online poradňa