Kedy je zvracanie nebezpečné?
Z hľadiska závažnosti zvracania je nutné odlíšiť zvracanie, ktoré súvisí s urgentným mechanickým postihnutím tráviaceho traktu alebo iným dôvodom zvracania.
Mechanické postihnutie tráviaceho traktu znamená zástavu črevnej priechodnosti s ďalšími prejavmi – prudkými bolesťami brucha, zástavou odchodu stolice a plynov a opakovaným zvracaním. V takýchto prípadoch dieťa väčšinou zvracia i žlčový obsah, ktorý dáva zvratom žltozelené sfarbenie. V takom prípade musí byť dieťa okamžite vyšetrené lekárom.
Grckanie u dojčiat
Zvracanie, prípadne iba grckanie najčastejšie objavuje v určitom časovom intervale po podaní potravy. Príčinou v takomto prípade býva najčastejšie gatroezofageálny reflux. Pokiaľ je zvracanie masívnejšie a dieťa neprospieva, alebo má ďalšie príznaky ochorenia, je nutné vyšetrenie lekárom. Zvracanie sa ďalej často objavuje u malých detí s infekciou tráviaceho traktu a môže, či nemusí byť sprevádzané hnačkou.
Ako predchádzať grckaniu u dojčiat
1. U malých detí je preto dôležitá prevencia zvracania či grckania po príjme potravy:
-
po kŕmení dieťa nechávame odgrgnúť,
-
dieťa ukladáme do zvýšenej polohy,
-
v prípade, že dieťa zvracia v súvislosti s ochorením tráviaceho traktu (ktoré nie je mechanického charakteru), snažíme sa dieťaťu najskôr upraviť stravovací režim,
-
pokiaľ má dieťa súčasne hnačku, zvážime v ďalšej fáze podanie čaju, u starších detí vody v menších opakovaných dávkach,
-
upravujeme stravovací režim. Podľa situácie obmedzujeme stravu, ktorú sme bežne podľa veku dieťaťu podávali a ďalej prechádzame na diétny režim s obmedzením potravy s obsahom tuku, dráždivých látok a pod.
-
nevyhnutné je tiež dodržiavanie dostatočného príjmu tekutín.
2. Ak dieťa nie je dojčené
Pre nekojené deti existujú tzv. antirefluxové mlieka.
3. Ak dieťa je dojčené, ale veľmi sa poblinkáva
Môžete skúsiť prechodne predávať dieťaťu prípravok, ktorý zahustí vaše odstredené mlieko. Možno ho podať pred každým kojením rozpustený v malom množstve vody a troške odstriekaného mlieka. Po podaní sa mení charakter stolice, je trošku hustejšia, pudinková, zostáva nažlta, akoby našľahaná
Kedy je potrebný lekár?
Opakované zvracanie alebo zvracanie obmedzujúce dostatočný príjem tekutín by sme mali konzultovať s lekárom pre spresnenie ďalšieho postupu liečby. Takisto v prípadoch, kedy zvracanie nemá vysvetliteľnú príčinu a ďalej pokračuje, malo by byť dieťa vždy vyšetrené lekárom.