Mlieko a mliečne výrobky v tehotenstve

  • Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jedinečný zdroj vápnika v čase tehotenstva. 
  • Prečítajte si, ktoré mliečne výrobky sú vhodné a ktoré nie.

Hoci niektoré kultúry mlieko a mliečne výrobky nekonzumujú, my si bez nich vyvážený jedálniček nedokážeme predstaviť. Pre tehotnú ženu je dôležité, že majú vysokú výživovú hodnotu, sú zdrojom veľmi kvalitných (plnohodnotných) bielkovín, vitamínov (najmä vitamínu D) a minerálnych látok (vápnik). Najmä ako zdroj vápnika sú mliečne výrobky takmer nenahraditeľné.

Ktoré mliečne výrobky sú najvhodnejšie a prečo?

1. Zakysané mliečne výrobky

Kyslomliečne výrobky sú lepšie stráviteľné pre nižší obsah mliečneho cukru (laktózy) - môžu tak byť vhodné aj pre osoby, ktoré trpia laktózovou intoleranciou (niektorí ľudia ale netolerujú laktózu vôbec a aj po konzumácii kyslých mliečnych výrobkov sa u nich môžu objavovať ťažkosti).

V kyslom prostredí sa navyše oveľa lepšie využíva onen dôležitý vápnik. Kyslomliečne výrobky navyše pozitívne pôsobí na mikroflóru v čreve.

2. Syry a tvarohy

Tieto dobroty majú vysoký podiel dobre využiteľného vápnika, významný obsah minerálnych látok. O skvelom prísunu bielkoviny nehovoriac!

Pozor na syry s vysokým obsahom tukov a soli, tiež na syry plesňové (hermelín, niva), ktoré je vhodné konzumovať len výnimočne a v malom množstve.

Tehotné ženy by sa mali úplne vyhnúť syrom vyrobeným z nepasterizovaného mlieka.


Pre doplnenie vápnika tiež nie sú vhodné tavené syry, ktoré obsahujú taviace soli s obsahom fosforu, ktorého nadbytok bráni vstrebávaniu vápnika.

Mohlo by vás zaujímať: Kyselina listová: prečo ju dopĺňať v tehotenstve a v akých potravinách sa nachádza?

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x