LCP mastné kyseliny a zdravie vášho dieťatka

Materské mlieko je bohatým zdrojom LCP mastných kyselín. Sú nevyhnutné nielen pre budovanie imunity bábätka, ale aj pre jeho celkový správny vývin.

899789162

Materské mlieko, bohatý zdroj LCP mastných kyselín

Najlepším zdrojom je samozrejme materské mlieko, ktoré obsahuje mastné kyseliny v pomeroch, ako ich práve dojča potrebuje. Metabolizmus dojčaťa si totiž na rozdiel od dospelých ešte nedokáže LCP mastné kyseliny (kyseliny omega 3 a omega 6) sám vytvárať.

Mastné kyseliny sú nevyhnutné pre:

  • vývoj centrálnej nervovej sústavy vrátane mozgu,

  • rozvoj kognitívnych (poznávacích),

  • motorických funkcií,

  • vývoj očnej sietnice, 

  • reguláciu zrážanlivosti krvi a vyvolávanie protizápalove odpovede,

  • tvorbu bunkových membrán,

  • vývoj a správnu funkciu imunity.

Má vaše dieťatko dostatočné množstvo LCP mastných kyselín?

Všetky tieto benefity majú svoje opodstatnenie. Má aj Vaše dieťa dostatočné množstvo LCP mastných kyselín?

Pre dojčatá aj batoľatá je na základe nových vedeckých výskumov vyvinutá mliečna strava, ktorá obsahuje vo väčšej miere práve tie LCP mastné kyseliny, ktorých je v organizme obmedzené množstvo, a ktoré majú zásadný význam pre vývoj a zdravie dieťaťa.

*LCP=long chain polyunsaturated (= polynenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom)

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x