Nevoľnosť v tehotenstve: najčastejší tehotenský problém

  • Viete, že ranná alebo tehotenská nevoľnosť vás môže stretnúť nielen ráno, ale kedykoľvek cez deň? 
  • Nevoľnosť v tehotenstve je nepríjemná a vyčerpávajúca, ale po treťom mesiaci zvyčajne odznie.

Tehotenské nevoľnosti a predovšetkým ranné nevoľnosti sa prejavujú nutkaním ku zvracaniu a niekedy aj zvracaním. Pozitívnou správou je, že najintenzívnejšie sú v prvých troch mesiacoch a potom majú ustupujúcu tendenciu.

Čo spôsobuje rannú nevoľnosť?

Hlavnými príčinami nevoľnosti sú hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza v tele ženy. Okrem toho môže byť ďalšou príčinou nízka hladina cukru v krvi, zlepšujúci sa čuch a tým pádom vyššia citlivosť na rôzne vône a pachy. V neposlednom rade veľkú úlohu hrá aj stres.

8 tipov, ako zvládnuť tehotenskú nevoľnosť

  1. Jedzte často malé dávky jedla. Na druhú stranu  ale nebuďte hladná  – nevoľnosť sa bude zhoršovať, keď budete mať prázdny žalúdok.
  2. Zvraciate skôr ráno? Potom si ešte večer pripravte k posteli niečo malé, čo zjete hneď po prebudení, napríklad sucháre, sušienky a podobne.
  3. Ak máte pocit na zvracanie aj počas dňa, jedzte skutočne len to, z čoho vám nie je zle a netrápte sa tým, že nezjete to, čo by ste mali.
  4. Žalúdočnú nevoľnosť niekedy upokoja niektoré vhodné druhy ovocia, napríklad banány, chladené jablko alebo hroznové víno. Vyskúšajte, čo vám najlepšie sadne.
  5. Jedzte potraviny s vysokým obsahom zložitých sacharidov, ako je celozrnné pečivo, ryža alebo zemiaky.
  6. Vyhýbajte sa smaženým jedlám a káve – vyvolávajú nutkanie ku zvracaniu.
  7. Popíjajte zázvorový čaj alebo bylinkové čaje.
  8. Pri pocite na zvracanie sa v sede predkloňte a hlavu si dajte na chvíľu medzi kolená.

Po rozhovore s lekárom možno užívať v prípade ťažkých problémov aj niektoré lieky, napríklad Cerucal či Degan. Výborné sú homeopatiká – Gastrocynesine tabletky na pocit ťažoby v žalúdku a nafukovanie.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x