Špinenie a krvácanie v tehotenstve: kedy zbystriť pozornosť?

  • Špinenie a krvácanie v prvých týždňoch tehotenstva môže nie jednu budúcu mamičku vystrašiť. 
  • Nie vždy to ale znamená, že nie je všetko v poriadku. 
  • Na druhú stranu je dobré takéto príznaky nepodceňovať a radšej všetko konzultovať s lekárom.

Nie je špinenie ako špinenie – takmer každé tehotenstvo sprevádza nejaký vaginálny výtok alebo drobné špinenie. A rozhodne nejde o žiadnu tragédiu.

Nič menej akonáhle sa objaví krvácanie, mali by ste zbystriť, môže to byť varovný signál niečoho komplikovanejšieho. Preto by každé špinenie aj krvácanie malo byť dôvodom návštevy u gynekológa – ktorý určí, čo ho spôsobilo a či je všetko tak, ako má byť.

Špinenie? Dôvody sú rôzne, napríklad milovanie

Slabé špinenie sa môže objaviť v prvých mesiacoch tehotenstva, a to preto, že oplodnené vajíčko sa zahniezďuje do sliznice maternice, čo môže vyvolať drobné krvácanie či špinenie. Ak vás nebolí bruško a cítite sa inak v poriadku, väčšinou to neznamená nič vážneho.

Špinenie sa tiež môže objaviť po pohlavnom styku, kedy dôjde k natrhnutiu cievky v sliznici pošvy, ktorá je v gravidite prekrvená a akékoľvek podráždenie môže vyvolať slabé špinenie. Sú ženy, ktoré špinia po celý čas tehotenstva a narodí sa im zdravé bábätko.

Krvácanie môže znamenať hroziaci potrat

Každé krvácanie alebo krvavý výtok v priebehu tehotenstva by ste nemala podceňovať. V prvej polovici tehotenstva je krvácanie najčastejším príznakom hroziaceho potratu alebo už prebiehajúceho potratu. Môže byť tiež signálom mimomaternicového tehotenstva, čo je život ohrozujúci stav, ktorý sa musí okamžite riešiť.

Medzi iné príčiny krvácania patria aj choroby maternicového hrdla – v tomto prípade je krvácanie slabšie, vyzerá ako hnedý výtok. V druhej polovici tehotenstva môže krvácanie signalizovať poruchy placenty, napríklad jej nesprávneho uloženia. V horšom prípade môže byť signálom predčasného odlučovania placenty.

Mohlo by vás zaujímať: Prechladnutie v tehotenstve

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x