Prechladnutie v tehotenstve – ako liečiť bežné choroby

  • Okrem bežných tehotenských nepríjemností, ako je nevoľnosť, pálenie záhy, opuchy či bolesti chrbta, vás môže v tehotenstve stretnúť aj bežné ochorenie, ako je viróza, angína, chrípka alebo obyčajná nádcha.

Začali ste kýchať, dostali ste dokonca horúčku a trápi vás kašeľ? Nemusíte sa báť, väčšina týchto „obyčajných“ ochorení nemá na vaše tehotenstvo žiadny významný vplyv. Aj keď nemôžete užívať všetky lieky ako doposiaľ, riešenie sa nájde vždy.

Najdôležitejšia je ako vždy prevencia – ak je to možné, snažte sa vyhýbať miestam a situáciám, kde hrozí nákaza. Ak je kolegyňa v práci chorá a chodí s chrípkou do práce, vy zostaňte doma. Najrizikovejší je pritom prvý trimester, počas ktorého sa vytvárajú základy všetkých orgánov. Plod je síce chránený placentou, ale ani tá nie je stopercentne nepriepustná.

Pri nachladnutí a nádche veľa pite a buďte v teple

Nebojte sa, bežné prechladnutie spojené s nádchou a pokašliavaním pre bábätko nebezpečné nie je. Niektoré lieky ale v tehotenstve užívať nesmiete, preto sa radšej poraďte s lekárom. Relatívne bezpečné sú napríklad mukolytiká či antitusiká (s výnimkou tých, ktoré obsahujú kodeín).

Potrebujete pri viróze v tehotenstve potlačiť bolesť a znížiť teplotu? Bez problémov môžete užívať Paralen, naopak nevhodný je Ibalgin a Brufen pre možné zlyhanie obličiek plodu.

Ak vyložene nemusíte brať lieky, radšej ich nahraďte dostatočným príjmom tekutín, pokojom na lôžku a vyváženým a pestrým jedálničkom. Vitamín C sa pri prechladnutí všeobecne odporúča, v tehotenstve ale pozor, denná dávka by nemala prekročiť 500 mg – aj preto sa neodporúča užívať multivitamíny.

Chrípka a tehotenstvo

Niekedy to jednoducho neustriehnete ani to najlepšou prevenciou a dostanete chrípku. Tá sa od bežného prechladnutia líši tým, že pri nej máte zvyčajne vysokú teplotu, a to je už zákernejšie. Obyčajná nádcha plod ani vás neohrozí, chrípkový vírus už môže mať negatívny vplyv na vývoj orgánov plodu.

Ak je teda akurát obdobie chrípkovej epidémie, je lepšie nechať sa neschopnou práce, zostať doma a intenzívne sa liečiť. Na horúčku pri chrípke môžete užívať Paralen, a to až 6 tabliet denne. Pre informáciu: v priebehu tehotenstva sa neodporúča očkovanie proti chrípke.

Mohlo by vás zaujímať: Špinenie v tehotenstve

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x