Vyšetrenia v tehotenstve - 36.tt až 40.tt?

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú od 36. týždňa tehotenstva budú vykonané každý týždeň. Je to prevažne kontrola zdravotného stavu bábätka v brušku.

Každý týždeň kontrola

Od 9. lunárneho mesiaca navštevuje tehotná prenatálnu poradňu každý týždeň. Budúce mamičky v tejto dobe prechádzajú do poradne v pôrodnici, kde plánujú rodiť. Pravidelne je natáčaný kardiotokografický záznam (monitor, kardiotokograf, CTG, KTG), ktorým sa hodnotia srdcové ozvy plodu a činnosť maternice.

Kardiotokografia

Zmyslom vyšetrení je zhodnotiť stav plodu v maternici a eventuálne prítomnosť a charakter maternicových sťahov. Toto hodnotenie vychádza z typického tvaru zapisovaných kriviek. Vlastné vyšetrenie prebieha tak, že po priložení sond na brucho tehotnej ženy a ich upevnením špeciálnymi gumovými pásmi prístroj zaznamenáva srdcovú frekvenciu plodu a aktivitu maternice. Horná krivka zobrazuje srdcové ozvy plodu, spodná krivka potom činnosť maternice. Vyšetrenie trvá 20 minút. Počas vyšetrenia je žena v polosede alebo na boku. Vyšetrenie je nebolestivé, nemá žiadne vedľajšie účinky a ani nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu.