Vyšetrenia v tehotenstve - 24.tt až 28.tt?

Vyšetrenia v tehotenstve

Ak zatiaľ všetko prebieha tak, ako má, návštevy v prenatálnej poradni prebiehajú do 36.tt každé štyri týždne. Na čo sa zameriavajú vyšetrenia počas 24.-28. týždňa?

Počúvame ozvy plodu

Zhruba od 24. týždňa tehotenstva bývajú cez brucho tehotnej ženy stetoskopom alebo doptonom počúvané srdcové ozvy plodu. Stetoskop po priložení na brucho tehotnej ženy umožňuje počúvanie srdcových oziev plodu, ktoré počuje len vyšetrujúci lekár. Vo väčšine ordináciách sa dnes ozvy plodu počúvajú doptonom, ktorý lekár alebo pôrodná asistentka priloží k bruchu tehotnej a ozvy plodu sú tu počuť cez reproduktor. Pre hodnotenie oziev plodu možno niekedy tiež použiť kardiotokograf alebo ultrazvuk.

Zameranie na opuchy

77280850-original

Okrem základného celkového vyšetrenia je súčasťou sledovanie v prenatálnej poradni tiež zhodnotenie stavu dolných končatín, pričom pozornosť je zameraná na prítomnosť a prípadne rozsah opuchov, "kŕčových žíl" (varixov) či známok ich zápalu.

Tehotenská cukrovka?

92689356-original

V 24.-28. týždni tehotenstva sa vykonáva u všetkých žien vyšetrenie zamerané na zistenie "tehotenskej cukrovky" (gestačný diabetes, porucha glukózovej tolerancie), ktoré sa nazýva oGTT - orálny glukózový tolerančný test. Tehotné ženy, v ktorých rodine sa cukrovka už vyskytuje, a tie, u ktorých sa v predchádzajúcom tehotenstve objavili niektoré závažné komplikácie, sú na toto vyšetrenie odosielané svojím gynekológom už v priebehu prvého trimestra.