Je možné predchádzať vzniku alergií?

  • Alergie sa radia medzi najčastejšie chronické choroby a ich výskyt neustále narastá. 
  • Prečítajte si, ktoré faktory ovplyvňujú vznik alergií a čo môžete urobiť pre to, aby sa alergie práve vášmu bábätku vyhli.

Ktoré deti alergia ohrozuje najviac?

Riziko vzniku alergie je do značnej miery ovplyvnené rodinnou anamnézou. Ak sa alergia v rodine nevyskytuje, pravdepodobnosť vzniku alergie u dieťaťa sa pohybuje v rozmedzí  5 – 15 %. Výrazne vyššie riziko hrozí takému dieťaťu, ktorého rodičia či súrodenci trpia nejakým alergickým ochorením. Najväčšie riziko vzniku alergie hrozí deťom v takom prípade, keď sa u oboch rodičov vyskytuje rovnaké alergické ochorenie. Hovoríme o 50 – 90 %. Ak si chcete spočítať, aké riziko alergie hrozí vášmu dieťatku, vyskúšajte náš Kalkulátor rizika alergie.

Genetické vlohy však nie sú jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje výskyt alergie, druhú podstatnú skupinu tvoria vplyvy vonkajšieho prostredia.

Vhodná mliečna výživa

Dojčenie

Jedným z kľúčových faktorov je výživa bábätka. Najvhodnejšou ochranou proti alergiám je dojčenie. Materské mlieko je pre bábätko to najlepšie – dojčenie v prvých mesiacoch života pomáha dozrievaniu imunitných mechanizmov. Podľa aktuálnych odporúčaní odborných spoločností by výlučné dojčenie malo prebiehať do 6 mesiacov veku dieťaťa.

Špeciálne dojčenské mlieko

Ak dieťa nemôže byť dojčené, malo by dostávať špeciálnu dojčenskú výživu. Bielkovinová časť je u neho upravená. Vždy však odporúčame, aby ste sa poradili so svojím lekárom.

Prečítajte si viac o výžive pre deti s rizikom vzniku alergie .

Zavádzanie príkrmov v správny čas

Najvhodnejšie obdobie pre zavádzanie nemliečne stravy u zdravých detí určí na základe fyziologického vývoja dieťaťa lekár. U dojčených detí je to najneskôr po 6. mesiaci veku. Zároveň s prvými príkrmami by sa mali postupne zavádzať všetky alergény.

Nebolo preukázané, že by odďaľovanie aj potenciálne alergénnych nemliečnych príkrmov za uvedenú hranicu viedlo k zníženiu alergických ochorení. Práve obdobie prvých príkrmov je optimálny pre stretnutie aj s potravinovými antigénmi a navodenie imunitné tolerancie - teda prijatie cudzorodé látky bez alergickej reakcie organizmu.

Čisté ovzdušie

Pokúste sa pre svoje bábätko zaistiť pobyt v prostredí s čistým ovzduším. Dieťa by v žiadnom prípade nemalo byť vystavené najmä tabakovému dymu a splodinám benzínových motorov. 

Keď sa alergia prejaví…

Ak máte podozrenie, že vaše dieťa trpí alergiou, kontaktujte svojho detského lekára a poraďte sa s ním. Váš pediater má vo včasnej diagnostike alergie kľúčovú rolu. Pozná rodinnú anamnézu i všetky osobné dáta potrebné na stanovenie diagnózy. Informácie, ktoré svojmu pediatrovi poskytnete, sú veľmi podstatné pre správne stanovenie diagnózy. Odpovedajte preto na otázky lekára starostlivo, podrobne a s rozmyslom. 

Pozrite sa aj do sekcie Detské alergie, kde nájdete užitočné informácie.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x