Výživa pre deti s rizikom vzniku alergie

Jedným z faktorov, ktoré majú pri prevencii alergií veľký vplyv, je výživa. Ako postupovať pri zavádzaní umelého mlieka a kaší pri riziku alergie?

Mliečna výživa

Výhradné dojčenie

Ak chcete vášmu dieťatku zaistiť najlepšiu ochranu proti alergiám, mali by ste ho dojčiť. Výhradné dojčenie by malo pokračovať bez nemliečneho príkrmu až do 6. mesiaca.

Zavádzanie dojčenského mlieka

Ak dieťa nemôže byť dojčené, tak by malo dostávať špeciálnu dojčenskú výživu, tzv. hypoantigénne mlieka – HA mlieka, ktorých bielkovinová časť, ktorá je zdrojom látok vyvolávajúcich alergiu, je spracovaná (čiastočne naštiepená) tak, že znižuje riziko vzniku alergických reakcií.

Klinické štúdie dokazujú, že pokiaľ deti so zvýšeným rizikom vzniku alergie, ktoré nemohli byť dojčené, dostávali v ranom veku (prvých 6 mesiacov) čiastočne hydrolyzovanú (HA) mliečnu výživu obohatenú o prebiotiká GOS a FOS, mali omnoho nižší výskyt príznakov atopickej dermatitídy a ďalších alergických symptómov v porovnaní s deťmi na klasickej mliečnej výžive. Tento účinok navyše pretrval až do doby 5 rokov veku detí.

Táto výživa je odporúčaná nedojčenému dieťaťu, ktorého rodič alebo súrodenec majú alergiu, ale u ktorého sa doteraz neprejavila alergická reakcia, minimálne do 6. mesiaca. Ak dieťa na mlieku dobre prospieva a je na neho zvyknuté, podávame ho aj naďalej.

Zavádzanie kaší

Dôležité je nezabudnúť na alergie aj pri zavádzaní detských kaší ako večerného príkrmu. Ak má dieťa zvýšené riziko vzniku alergie, nemožno podávať bežné mliečne kaše. Je nutné použiť kašu s HA mliekom  alebo zmiešať nemliečnu kašu s materským alebo špeciálnym dojčenským mliekom.

Spočiatku použijeme čistú obilnú kašu. Začíname bezlepkovou (ryžovou), ale neotáľame ani s lepkovou variantnou. Neskôr pridáme kašu s ovocím, ktoré už dieťa toleruje.

Na prevenciu alergií je dôležitý správny postup pri zavádzaní alergénov do stravy dieťaťa. Viac si prečítajte v samostatnom článku Kedy je správny čas na prvé stretnutie s potenciálnymi potravinovými alergénmi?