Obdobie na podávanie prvých nemliečnych príkrmov nastáva vtedy, ak dieťatku už nestačia živiny (napr. bielkoviny, železo a zinok) a látky z podávaného mlieka. Je to obdobie, kedy dieťa dokáže kontrolovať pohyby hlavy, sedí s oporou a dokáže prehĺtať z lyžičky aj stravu, ktorá nie je tekutá.
Začiatok s príkrmami u dojčených detí
Najvhodnejšou dobou pre zavádzanie prvých nemliečnych príkrmov u plne dojčených detí je ukončený 6. mesiac.
Pokiaľ je vaše dieťa hladné pri neobmedzenom dojčení a váhovo neprospieva, je možné zaviesť po porade s lekármi príkrmy aj skôr. Na prvom mieste by ste sa mali snažiť zvýšiť tvorbu mlieka namiesto začiatku prikrmovania.
Začiatok s príkrmami u detí kŕmených dojčenským mliekom
Pokiaľ podávate vášmu dieťaťu počiatočné dojčenské mlieko, najlepší čas pre pre zavádzanie nemliečne stravy u zdravých detí určí na základe fyziologického vývoja dieťaťa lekár. Nebolo preukázané, že by odďaľovanie aj potenciálne alergénnych nemliečnych príkrmov za uvedenú hranicu viedlo k zníženiu alergických ochorení. Práve obdobie prvých príkrmov je optimálny pre stretnutie aj s potravinovými antigénmi a navodenie imunitné tolerancie - teda prijatie cudzorodé látky bez alergickej reakcie organizmu.
Podľa súčasného pohľadu na vývoj imunitný orálny tolerancie je doložené, že neskoršie (ale aj príliš skoré) zavádzanie príkrmov môže naopak viesť k častejším alergickým ochorením u detí so zvýšeným aj nízkym rizikom vzniku alergií.