Ako a kedy otehotnieť: viete, kedy máte ovuláciu?

  • Rozhodli ste sa otehotnieť? 
  • Potom by ste mala poznať svoj menštruačný cyklus a tiež presne vedieť, kedy počas cyklu dochádza k ovulácii. 
  • V tom čase je totiž najväčšia šanca na to, že skutočne otehotniete.

Niektoré ženy hovoria, že presne vedia, kedy majú ovuláciu – ich telo im to povie. Avšak mnoho žien má ovuláciu nepravidelne, takže je potom ťažké „sa strafiť“. Žena totižto môže otehotnieť len v určitom časme medzi dvoma menštruáciami. Táto doba sa delí na tzv. plodné a neplodné dni.

Ktoré dni sú plodné?

Plodné obdobie je pomerne krátky časový úsek, zvyčajne je to 13. až 14. deň od prvého dňa poslednej menštruácie. V tomto období sa zrejúce vajíčko uvolňuje z vaječníka, a táto fáza sa nazýva ovulácia.

Ani potom nie je otehotnenie „istá vec“. Vajíčko totiž musí byť do 24 hodín po ovulácii oplodnené spermiami. Spermie však môžu preniknúť cez obaly vajíčka až 48 hodín po styku, čo znamená, že najvhodnejší čas na počatie je okolo 14. dňa u 28 denného menštruačného cyklu. Ale pretože nie sme všetci rovnakí, aj tieto dni môžu u niektorých žien prichádzať v iný deň cyklu.

kedy otehotnim? Pravdepodobne najneskôr do roka

Plodnosť u mužov aj u žien je na vrchole okolo 24. roku života. Zo štatistiky vyplýva, že z párov, ktoré mali pravidelný nechránený styk, 25% žien otehotnie prvý mesiac, 60% počas pol roka, 75% počas deviatich mesiacov, 80% počas roka a 90% počas osemnástich mesiacov.

Merajte a zapisujte bazálnu teplotu

Ak už nejaký ten mesiac s partnerom skúšate počať bábätko a nejde to, skúste si viesť menštruačný kalendár a merať si tzv. bazálnu teplotu. To je telesná teplota nameraná po dostatočne dlhom čase telesného pokoja, preto sa meria ráno po prebudení, a to buď v pošve, konečníku alebo ústach, podľa toho, čo je vám milšie. Merať by ste si ju mali vždy rovnakým teplomerom a minimálne 3 - 5 minút, a to každý deň.

Hodnoty bazálnej teploty sa menia podľa fázy menštruačného cyklu, zvyčajne je okolo 36,5°C, jeden až dva dni pred ovuláciou mierne poklesne a potom vystúpi o 0,3 až 0,6 stupňa. Dosahuje skoro 37°C, a to až do 26. dňa cyklu.

Hodnoty, ktoré nameriate, si zapisujte do menštruačného kalendára. Toto pravidelné zapisovanie teploty vytvorí v priebehu menštruačného cyklu krivku, ktorá má u zdravej ženy charakteristický priebeh. Môže svedčiť aj o tom, že k ovulácii dochádza a otehotneniu by teda nemalo nič brániť. Vďaka tomuto meraniu teploty môžete vopred určiť termín ovulácie. Faktom ale je, že podľa lekárov je táto metóda nepresná a omnoho presnejšie sú tzv. močové ovulačné testy.

Mohlo by vás zaujímať: Plánované tehotenstvo: Je správny čas na dieťa?

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x