Prvé hodiny po pôrode s bábätkom

  • Ako to vyzerá po pôrode v nemocnici? 
  • Kde budete ležať vy a kde vaše bábätko? 
  • Viete, čo robiť, keď budete po pôrode potrebovať pomoc?
A newborn mixed race asian caucasian in a blue cap baby rest on his brunette asian mothers chest and stares into her eyes for the first time.

Prirodzený pôrod

Pokiaľ prebehne všetko bez problémov a mamička porodí donosené bábätko, ktoré môže byť po pôrode umiestnené na oddelení fyziologických novorodencov, trávi prvé dni po pôrode na oddelení šestonedelia. V dnešnej dobe je už úplne bežné, že mamička tu býva na izbe spoločne s bábätkom. Tento systém sa nazýva rooming-in.

Cisársky rez 

Ak je mamička po pôrode vyčerpaná alebo ak bol pôrod vedený cisárskym rezom, môže nastať situácia, kedy sa mamička na celodennú starostlivosť o svoje bábätko necíti. V týchto situáciách však rozhodne nie je hanbou, keď sa mamička dohodne so sestrami, ktoré jej určite vyjdú v ústrety a pomôžu jej tých pár kritických dní zvládnuť. Nemá totiž zmysel preťažovať svoje sily, pretože v konečnom dôsledku by mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia ako mamičky, tak aj bábätka.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Mohlo by vás tiež zaujímať: Krvácanie po pôrode

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x