Očkovanie proti meningitíde
Očkovanie proti meningitíde
Bc. Lucia Berešová Bc. Lucia Berešová
4 minúty čítania

Meningitída je závažné ochorenie spôsobujúcu náhlu smrť u detí aj u dospelých. Aké vakcíny sa pri očkovaní využívajú?

Do obľúbených

Očkovanie proti meningitíde

Bc. Lucia Berešová Bc. Lucia Berešová
4 minúty čítania

Meningitída je závažné ochorenie spôsobujúcu náhlu smrť u detí aj u dospelých. Aké vakcíny sa pri očkovaní využívajú?

Do obľúbených

Všeobecne o meningitíde

 • zápal ochranných membrán prikrývajúcich mozog a miechu,

 • inkubačná doba je krátka: 1 - 7 dní,

 • ochorenie môže vypuknúť v akomkoľvek veku, ale pre dve vekové skupiny je riziko väčšie – deti do 4 rokovmládež vo veku 15 - 20 rokov,

 • pre dospievajúcich sa ako rizikové faktory uvádzajú zvýšená fyzická a psychická námaha (tábory, športové sústredenia) a zafajčené a preplnené miestnosti (napr. diskotéky).

Ako sa prejavuje meningitída?

Prvé príznaky

 • únava, bolesť hlavy, brucha, svalov sa podobajú chrípke, trvajú ale väčšinou len niekoľko hodín,

 • potom sa na koži začnú objavovať červené škvrny a malé modriny, pacient prestáva komunikovať, je apatický a dezorientovaný. Tento stav je príznakom otravy krvi (sepsy) a  je nutný rýchly transport do nemocnice.

pozor!

Kožné prejavy sa nemusia vždy vyskytnúť. Ukazovateľom pre rodiča, že sa deje niečo neobvyklého, môže byť rýchly rozvoj celkového ťažkého stavu pacienta. Pacient aj napriek rýchlej pomoci môže zomrieť, príčinou je septický šok – zlyhanie orgánov. Úmrtnosť sa pohybuje okolo 10 - 15 %. Meningokokové ochorenia však môžu zanechať aj trvalé následky – postihnutie svalov, nevyhnutná amputácia prstov alebo časti končatiny, strata sluchu, zraku, poškodenie mozgu, epilepsia a pod.

O záchrane človeka v prípade meningokokovej infekcie vždy rozhoduje rýchlosť, s akou je mu poskytnutá lekárska starostlivosť. Interval medzi začiatkom ochorenia a úmrtím je u invazívnych meningokokových ochorení v priemere 24,6 hodín.

Vakcíny

Vakcíny proti meningokokom sú v Slovenskej republike dostupné štyri:

 • Meningococcal Polys. A+C,

 • Menjugate,

 • NeisVac C,

 • MENVEO.

Prvá menovaná je proti meningokokovej nákaze skupín A a C, ďalšie dve sú proti ochoreniam spôsobených meningokokom skupiny C, posledná vakcína je proti 4 skupinám: A, C, Y, W135. Vakcína proti skupine B vhodná pre Slovenskú republiku zatiaľ nie je k dispozícii, v roku 2012 je však očakávaná európska registrácia vakcíny, ktorá bude veľmi vhodná aj v Slovenskej republike k očkovaniu malých detí.

Očkovacia schéma

Vakcína Meningococcal Polys. A+C

 • deti od 2 rokov,
 • preočkovanie sa odporúča po 2 - 4 rokoch,
 • po opakovanom očkovaní však stráca táto vakcína účinnosť.

Vakcína NeisVac C

 • dojčatá od 2 mesiacov,

 • do 1 roka veku je potrebné aplikovať 2 dávky s minimálnym intervalom dva mesiace medzi dávkami,

 • deťom od 12 mesiacov a dospelým stačí jedna dávka,

 • spoločné očkovanie Infarixu Hexa (tzv. hexavakcína) a NeisVacu C nepreukázalo žiadny významný rozdiel v imunitnej odpovedi.

Vakcínou Menjugate sa očkuje rovnako ako NeisVac C. Štvorvalentná vakcína MENVEO je zatiaľ registrovaná pre očkovanie od 11 rokov veku a stačí jedna dávka.

V roku 2012 je očakávané v Európe rozšírenie registrácie použitia tejto štvorvalentnej vakcíny aj pre malé deti. U všetkých týchto vakcín (NeisVac C, Menjugate, Menveo) je odporúčané preočkovanie po 5 - 7 rokoch – čím mladšia bola osoba pri prvom očkovaní, tým kratší má byť interval preočkovania. Pred preočkovaním nie je potrebné zisťovať stav protilátok proti meningokokom.

V akom prípade očkovanie odložiť?

Očkovanie nie je vhodné pre tých, ktorí mali niekedy v minulosti alergickú reakciu na niektorú zo zložiek vakcíny (vrátane tetanického toxoidu).

Očkovanie odložte v prípade, ak máte infekčné ochorenie (teplotu, bolesť v krku atď.). Ak trpíte nejakým ochorením, ktoré môže znížiť zrážanlivosť krvi (hemofília) alebo máte z akéhokoľvek dôvodu oslabený imunitný systém, rozhodnutie nechajte na vašom lekárovi.

Očkovanie v tehotenstve a pri dojčení

Tehotným ženám sa odporúča s očkovaním počkať, rovnako ako u ďalších očkovaní. Ak však existuje definované nebezpečenstvo nákazy, je možné očkovať. Dojčenie nie je kontraindikáciou pre očkovanie, no napriek tomu  niektorí výrobcovia odporúčajú aj starostlivo zvážiť možné riziká (posúdi lekár) a očkovať len v ojedinelých prípadoch.

Aké môžu byť nežiaduce účinky očkovania?

Ako veľmi časté reakcie (≥ 10 %) sú uvádzané tieto:

Všetky tieto reakcie samy vymiznú. Sú častejšie u malých detí ako dospelých a záleží tiež na tom, ktorá vakcína bola konkrétne použitá.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Povinné očkovanie detí

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Zdravie batoľaťa Detské choroby
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Zdravie batoľaťa Detské choroby
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa