Dieťa a pes: majú deti vyrastajúce so zvieratami menej alergií?
Dieťa a pes: majú deti vyrastajúce so zvieratami menej alergií?
 B. Berglová B. Berglová
3 minúty čítania

  • Deti a domáce zvieratká - niektorí tvrdia, že domáci maznáčikovia v domácnosti zvyšujú riziko vzniku alergií, a že jedine prehnanou čistotou dosiahnete vyššiu imunitu. 
  • Opak je ale pravdou.

Do obľúbených

Dieťa a pes: majú deti vyrastajúce so zvieratami menej alergií?

 B. Berglová B. Berglová
3 minúty čítania

  • Deti a domáce zvieratká - niektorí tvrdia, že domáci maznáčikovia v domácnosti zvyšujú riziko vzniku alergií, a že jedine prehnanou čistotou dosiahnete vyššiu imunitu. 
  • Opak je ale pravdou.

Do obľúbených

Ešte donedávna mnohé mamičky verili, že ak bude ich dieťa vyrastať v úplnej čistote, bude zdravšie. Dnes to už ale neplatí. Sterilné prostredie imunitu nezlepšuje, skôr jej škodí. Imunitný systém totiž potrebuje tréning, aby sa rozvíjal a posilňoval. Čistota má svoj význam, ale nič sa nemá preháňať.

Budovanie imunitného systému 

Imunitný systém sa musí učiť, a to je možné len vtedy, keď prichádza do kontaktu s najrôznejšími látkami z okolitého prostredia ako je prach, baktérie, vírusy a pod. Niekedy si vôbec nevšimnete, že sa imunitný systém bráni proti choroboplodným zárodkom –  na dieťati nie sú vidieť žiadne príznaky ochorenia. Napokon aj u dospelých prebehne 95 % všetkých infekcií nepozorovane.

V rozumnej miere nič neuškodí, skôr prospeje

Odborníci odporúčajú dieťa neizolovať a nechať ho od malička hrať sa s ostatnými deťmiv rozumnej miere prichádzať do kontaktu s bežnou špinou, pieskom, blatom a pod. Nechajte ho, nech sa hrá vonku v každom počasí, dovoľte mu skúmať kamienky a hlinu a neriešte, keď mu raz za čas niečo spadne na zem. Čím viac takýchto bežných kontaktov prebehne, tým viac látok si imunitný systém zapamätá a bude potom odolnejší.

Vznik alergií ako odpoveď na sterilné prostredie

Čo sa však stane, ak sa okolo bábätka nevyskytuje žiaden „študijný materiál“, keď je všetko čistučké a nikde ani smietka, ani jeden choroboplodný zárodok? Odborníci zistili, že v takých prípadoch sa imunitný systém začína tiež vehementne brániť, ale často voči neškodným veciam, ako je domáci prach, oriešky alebo mačacie chlpy. Túto „ hygienickú teóriu vzniku alergií“ sa lekári v uplynulých rokoch snažili overiť mnohými štúdiami.  

Vedecká štúdia

To, že je na nej niečo pravdy, potvrdila štúdia, v rámci ktorej lekári sledovali 2500 detí narodených na vidieku v Nemecku, Rakúsku a vo Švajčiarsku. Nežili v tak čistom prostredí ako mestské deti, väčšina z nich od najútlejšieho veku prichádzala do styku s domácimi zvieratami a trávila veľa času vonku.

Výsledky výskumu

Bolo zistené, že je u detí, ktoré vyrastali v kontakte so zvieratami, je oveľa nižšie riziko vzniku peľových alergií a astmy, ako je európsky priemer. Platí to však len pre deti žijúce v tomto prostredí od narodenia.

Batoľa a zvieratko v domácnosti - áno alebo nie?

Podobne funguje vzťah imunity dieťaťa a domácich zvierat. Množstvo štúdií preukázalo, že deti vyrastajúce v spoločnej domácnosti so psami alebo mačkami majú menej dýchacích problémov a lepšiu imunitu. Vďaka tomu sa u nich znižuje riziko vzniku alergií, astmy a pod. až o 50 % 1. Znovu sa tým potvrdzuje, že to, s čím sa detský organizmus stretne počas prvého roka života, má významný vplyv na jeho zdravie v budúcom živote.

Na čo si treba dávať pozor, keď máte v domácnosti zvieratko aj bábätko

Ak vaše bábätko trpí na atopický ekzém, alebo máte v rodine časté výskyty alergií, je lepšie predsa len zvieratko doma nemať. Takisto každé zvieratko, ktoré príde do styku s bábätkom alebo s ním žije v domácnosti by malo byť vyšetrené veterinárom a pravidelne očkované. Dôležite je aj dávať pozor nielen na bábätko, ale aj zvieratko, aby bábätku nespôsobilo zranenie.

Nezabúdajte ani na výživu

Na posilňovanie imunity okrem kontaktov s vonkajším svetom aj naďalej  napomáha vyvážená a zdravá strava. Jedálniček by mal spĺňať všetky nutričné nároky rastúceho batoľacieho organizmu, takže by v ňom nemala chýbať zelenina, ovocie, obilniny, ale aj špeciálne batoľacie mlieko s prebiotikami GOS/FOS a LCP mastnými kyselinami. Tieto batoľacie mlieka zaisťujú deťom nielen každodenný prísun energie, bielkovín a vápnika, ale predovšetkým dobrý základ pre správne fungovanie imunitného systému.  

1  Wegienka G., et al. Lifetime dog and cat exposure and dog- and cat-specific sensitization at age 18 years. Clinical & Experimental Allergy DOI: 10.1111/j.1365-2222.2011.03747.x)

Mohlo by vás tiež zaujímať: 5 tipov pre posilnenie imunity u detí
Pomohol vám článok?
Podobné témy
Zdravie batoľaťa Alergia u detí
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Zdravie batoľaťa Alergia u detí
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať