Za zápchu označujeme stav, kedy sa dieťa nemôže vyprázdniť po dobu dlhšiu ako 48 hodín, stolica je pri vyprázdňovaní nadmerne tvrdá a vyprázdňovanie je pre dieťa ťažké. Podľa tejto definície sa teda za zápchu nepovažuje stav, kedy je interval medzi vyprázdňovaním dlhší, aj niekoľkodňový, ale stolica odchádza bez ťažkostí a má normálnu konzistenciu.
Príčiny zápchy
Zápcha je spôsobená buď:
-
črevnými, metabolickými, hormonálnymi alebo nervovosvalovými ochoreniami. Niektoré z týchto ochorení sa prejavia zápchou už krátko po narodení, aj bez závislosti na spôsobe výživy dieťaťa. Sú to predovšetkým ochorenia čriev. Organické ochorenia musí vždy potvrdiť alebo vylúčiť lekár.
-
situáciami, kedy sa za ťažkosťami neskrýva nejaké konkrétne ochorenie, ale vyprázdňovacia funkcia čreva je zhoršená. Táto situácia sa objavuje buď akútne alebo má dlhodobý (chronický) charakter.
Zápcha u kojenca
-
plne kojené dieťa staršie ako 1 mesiac nemusí mať stolicu niekoľko dní aj viac, ale pritom nejde o zápchu - vďaka materskému mlieku, ktoré zaisťuje prítomnosť správnej mikroflóry v čreve, k zápche prakticky nedochádza
-
pri prechode na umelú výživu sa mení aj stolica dieťaťa - býva viac tuhšia a objemnejšia a je možnosť výskytu zápchy
-
umelo živené deti majú iné zloženie črevnej mikroflóry, preto je potrebné podávať umelé mlieko s probiotikami alebo prebiotikami
Ako pomocť kojencovi pri zápche:
-
pri vyprázdňovaní stolice dieťatku mierne pritlačíme stehienka k brušku,
-
môžeme podráždiť konečník teplomerom akebo rektálnou rúrkou (nepoužívať často),
-
po konzultácii s lekárom môžeme podať glycerínový čípok.
Nemliečne zeleninové a mäsozeleninové príkrmy a ovocné šťavy so zavádzaním do jedálnička postupne zlepšujú vyprázdňovanie čreva. Jednoznačnou pomocou je ale poradiť sa s lekárom s ďalším postupom.
Viac rád ako si poradiť so zápchou u dojčaťa, nájdete v tomto článku: Zápcha u dojčiat a batoliat
Zápcha u väčších detí
Deti predškolského a školského veku reagujú funkčnou zápchou predovšetkým na rôzne psychogénne faktory vonkajšieho prostredia (zaneprázdnenie hrou u menších detí, pocit zahanbenia u väčších detí a podobne). Ťažkosti pri defekácii (vyprázdňovaní stolice) často vedú k poraneniu sliznice či kože v okolí konečníka a dieťa sa tak ďalej obáva vyprázdniť. Odchod stolice je pre dieťa bolestivý, nepríjemný. Tieto stavy prechádzajú do chronickej zápchy a môžu sa tak paradoxne prejaviť aj špinením spodnej bielizne a podobne.
Ako pomôcť väčšiemu dieťaťu pri zápche
-
Dostatočný časový priestor na vyprázdnenie pri rannom vstávaní.
-
Nezanedbávať raňajky. Prvá potrava, ktorá po nočnom hladovaní prejde do tráviaceho traktu, podporí peristaltiku čriev (pohyb čreva od hornej k dolnej časti tráviaceho traktu) a je to tak vhodný impulz k rannému vyprázdneniu dieťaťa.
-
Mali by sme dbať na to, aby dieťa malo v prípade potreby prístupnú toaletu a nezadržovalo tak zbytočne a opakovane stolicu. Tento stav môže viesť spoločne s pocitom zahanbenia dieťaťa k rozvoju chronickej zápchy.
-
Strava dieťaťa by vždy mala obsahovať dostatok zeleniny a ovocia. Je to z dôvodu prísunu vlákniny, ktorá podporuje peristaltiku čriev. Významné je podávanie aj zakysaných mliečnych výrobkov, ktoré obsahujú probiotické baktérie, s priaznivým účinkom na črevnú peristaltiku.
-
Pôsobenie pohybu na peristaltiku čriev rovnako pomáha ku lepšiemu zvládnutiu vyprázdnenia tráviaceho traktu. Svalovina tu pôsobí ako črevný lis, ktorý má významnú úlohu pri vyprázdňovaní.
-
Dostatočný príjem tekutín počas dňa pomáha pri zmäkčení stolice, aj keď významnou funkciou hrubého čreva, kde sa stolica hromadí, je najmä vstrebávanie vody a zahusťovanie odchádzajúcej stolice.
Je potrebný lekár?
Ak sme naďalej neúspešní v pomoci dieťaťu, kontaktujeme lekára, ktorý urobí ďalšie vyšetrenia a opatrenia.