Čo robiť, keď má dieťa zápchu
Čo robiť, keď má dieťa zápchu
Bc. L. Berešová Bc. L. Berešová
3 minúty čítania

Ako správne rozpoznať zápchu? Aké sú príčiny zápchy a ako pomôcť pri zápche dojčaťu alebo aj väčšiemu dieťaťu? Prečítajte si naše tipy ako na to.

Do obľúbených

Čo robiť, keď má dieťa zápchu

Bc. L. Berešová Bc. L. Berešová
3 minúty čítania

Ako správne rozpoznať zápchu? Aké sú príčiny zápchy a ako pomôcť pri zápche dojčaťu alebo aj väčšiemu dieťaťu? Prečítajte si naše tipy ako na to.

Do obľúbených

Za zápchu označujeme stav, kedy sa dieťa nemôže vyprázdniť po dobu dlhšiu ako 48 hodín, stolica je pri vyprázdňovaní nadmerne tvrdá a vyprázdňovanie je pre dieťa ťažké. Podľa tejto definície sa teda za zápchu nepovažuje stav, kedy je interval medzi vyprázdňovaním dlhší, aj niekoľkodňový, ale stolica odchádza bez ťažkostí a má normálnu konzistenciu.

Príčiny zápchy

Zápcha je spôsobená buď:

 • črevnými, metabolickými, hormonálnymi alebo nervovosvalovými ochoreniami. Niektoré z týchto ochorení sa prejavia zápchou už krátko po narodení, aj bez závislosti na spôsobe výživy dieťaťa. Sú to predovšetkým ochorenia čriev. Organické ochorenia musí vždy potvrdiť alebo vylúčiť lekár.

 • situáciami, kedy sa za ťažkosťami  neskrýva nejaké konkrétne ochorenie, ale vyprázdňovacia funkcia čreva je zhoršená. Táto situácia sa objavuje buď akútne alebo má dlhodobý (chronický) charakter.

Zadejte svůj e-mail a dostaňte z Nutriklubu víc!
Získajte cenné rady od našich odborníkov a množstvo ďalších výhod!
Přidejte s k nám!

Zápcha u kojenca

 • plne kojené dieťa staršie ako 1 mesiac nemusí mať stolicu niekoľko dní aj viac, ale pritom nejde o zápchu - vďaka materskému mlieku, ktoré zaisťuje prítomnosť správnej mikroflóry v čreve, k zápche prakticky nedochádza

 • pri prechode na umelú výživu sa mení aj stolica dieťaťa - býva viac tuhšia a objemnejšia a je možnosť výskytu zápchy

 • umelo živené deti majú iné zloženie črevnej mikroflóry, preto je potrebné podávať umelé mlieko s probiotikami alebo prebiotikami

Ako pomocť kojencovi pri zápche:

 • pri vyprázdňovaní stolice dieťatku mierne pritlačíme stehienka k brušku,

 • môžeme podráždiť konečník teplomerom akebo rektálnou rúrkou (nepoužívať často),

 • po konzultácii s lekárom môžeme podať glycerínový čípok.

Nemliečne zeleninové a mäsozeleninové príkrmy a ovocné šťavy so zavádzaním do jedálnička postupne zlepšujú vyprázdňovanie čreva. Jednoznačnou pomocou je ale poradiť sa s lekárom s ďalším postupom.

Viac rád ako si poradiť so zápchou u dojčaťa, nájdete v tomto článku: Zápcha u dojčiat a batoliat

Zápcha u väčších detí

Deti predškolského a školského veku reagujú funkčnou zápchou predovšetkým na rôzne psychogénne faktory vonkajšieho prostredia (zaneprázdnenie hrou u menších detí, pocit zahanbenia u väčších detí a podobne). Ťažkosti pri defekácii (vyprázdňovaní stolice) často vedú k poraneniu sliznice či kože v okolí konečníka a dieťa sa tak ďalej obáva vyprázdniť. Odchod stolice je pre dieťa bolestivý, nepríjemný. Tieto stavy prechádzajú do chronickej zápchy a môžu sa tak paradoxne prejaviť aj špinením spodnej bielizne a podobne.

Ako pomôcť väčšiemu dieťaťu pri zápche

 • Dostatočný časový priestor na vyprázdnenie pri rannom vstávaní.

 • Nezanedbávať raňajky. Prvá potrava, ktorá po nočnom hladovaní prejde do tráviaceho traktu, podporí peristaltiku čriev (pohyb čreva od hornej k dolnej časti tráviaceho traktu) a je to tak vhodný impulz k rannému vyprázdneniu dieťaťa.

 • Mali by sme dbať na to, aby dieťa malo v prípade potreby prístupnú toaletu a nezadržovalo tak zbytočne a opakovane stolicu. Tento stav môže viesť spoločne s pocitom zahanbenia dieťaťa k rozvoju chronickej zápchy.

 • Strava dieťaťa by vždy mala obsahovať dostatok zeleniny a ovocia. Je to z dôvodu prísunu vlákniny, ktorá podporuje peristaltiku čriev. Významné je podávanie aj zakysaných mliečnych výrobkov, ktoré obsahujú probiotické baktérie, s priaznivým účinkom na črevnú peristaltiku.

 • Pôsobenie pohybu na peristaltiku čriev rovnako pomáha ku lepšiemu zvládnutiu vyprázdnenia tráviaceho traktu. Svalovina tu pôsobí ako črevný lis, ktorý má významnú úlohu pri vyprázdňovaní.

 • Dostatočný príjem tekutín počas dňa pomáha pri zmäkčení stolice, aj keď významnou funkciou hrubého čreva, kde sa stolica hromadí, je najmä vstrebávanie vody a zahusťovanie odchádzajúcej stolice.

Je potrebný lekár?

Ak sme naďalej neúspešní v pomoci dieťaťu, kontaktujeme lekára, ktorý urobí ďalšie vyšetrenia a opatrenia.

Mohlo by vás zaujímať: Ako zvládnuť najčastejšie tráviace ťažkosti vášho bábätka?
Pomohol vám článok?
Podobné témy
Zdravie novorodenca a dojčaťa Zdravie batoľaťa Detské choroby Prvá pomoc
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Zdravie novorodenca a dojčaťa Zdravie batoľaťa Detské choroby Prvá pomoc
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa