Čistenie zubov u detí

  • Myslíte si, že trojročné dieťa nepotrebuje zubnú kefku? 
  • Omyl – detský chrup vyžaduje starostlivosť od chvíle, kedy sa v ústach objaví prvý mliečny zub.

Aj ten jeden jediný sa totiž stáva terčom baktérií, ktoré spôsobujú zubný kaz. Bohužiaľ, už medzi trojročnými batoľatami nájdeme mnohé s pokazenými zúbkami. Ak nechcete, aby vaše dieťa malo v predškolskom veku v zúbkoch „červíky“, správna starostlivosť o mliečne zuby je nevyhnutná už v ranom veku.

Cukry a baktérie = zubný kaz 

Zubný kaz spôsobuje infekcia, ktorá sa začína premnožením baktérií v ústach. Tie spracovávajú cukry z bežných jedál a nápojov, čím produkujú kyseliny, ktoré začnú narúšať zubnú sklovinu. Tá sa následne začne rozkladať a vzniká zubný kaz.

Kedy by si malo dieťa čistiť zuby?

Po každom jedle by ste mali dieťaťu povedať, že by si malo vyčistiť zúbky, aby na nich nezostal povlak. Samozrejme, nie vždy sa to dá, ale zuby by si dieťa malo poctivo vyčistiť minimálne dvakrát denne. Len čo sa vyčistia, povlak sa odstráni a proces kazenia sa zastaví (aspoň do ďalšieho jedla).

Fľašu dieťaťu nechajte len pri jedle

Vedeli ste, že aj detská fľaša, ktorá pomáha batoľatám zaspať, spôsobuje, že cukry z nápoja  sa prilepia na zuby, čím sa zvýši riziko vzniku zubného kazu? V žiadnom prípade preto dieťa nenechávajte zaspávať s fľašou v ústach. Rovnako si dávajte pozor pri dojčení, pretože aj materské mlieko je sladké. Snažte sa dieťa čo najskôr odnaučiť zaspávať s fľašou, a ak je dieťa už staršie, dbajte na to, aby nemalo neobmedzený prístup k hrnčeku so sladkou šťavou a pod. 

Čo ešte je dobré vedieť pri starostlivosti o mliečne zuby

  • Zúbky deťom čistite (alebo im pomáhajte a kontrolujte, či si ich čistia správne) minimálne dvakrát denne – ráno a večer. Pred spaním je to obzvlášť dôležité, pretože počas spánku klesá množstvo slín, čím sa zvyšky cukrov stávajú živnou pôdou pre baktérie.

  • Zubnú kefku vymieňajte každé dva mesiace alebo po infekčnom ochorení, ako je napríklad aj bolesť hrdla.

  • V prvom roku je tkanivo ďasien jemné, takže používajte kefku s mäkkými štetinami a špeciálne zaoblenou hlavou, aby ste predišli zraneniu ďasien. Dieťa by malo kefku ľahko chytiť a ovládať.

  • Ak má dieťa sklon ku kazeniu zubov, môže vám lekár odporučiť fluoridové doplnky.

  • V prípade nadbytku fluóru sa môže objaviť neprirodzené sfarbenie zubov – v podobe bielych až hnedých škvŕn. Najčastejšie riziko tzv. fluorózy hrozí medzi druhým a tretím rokom života, kedy sa len vyvíja trvalý chrup. Predísť tomu môžete tak, že na kefku dáte len tenkú vrstvu zubnej pasty.

  • Približne po prvých narodeninách navštívte stomatológa, ktorý zhodnotí vývoj detského chrupu a odhadne aj pravdepodobnosť vzniku zubného kazu. Určite vám tiež povie, ako sa o zúbky správne starať. 

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x