Váha novorodenca a rastový graf

Pri narodení váži väčšina novorodencov v Česku a na Slovensku medzi 2,5 kg až 4,5 kg. Ako potom vaše bábätko rastie a priberá? Ako ovplyvňuje váhu dojčenské mlieko?

Baby girl indoors. Shallow DOF. Developed from RAW; retouched with special care and attention; Small amount of grain added for best final impression. 16 bit Adobe RGB color profile.

Strácanie na váhe u novorodencov

Všetky deti po narodení stratia na váhe - niektoré schudnú v prvých dňoch až o 10 % svojej pôrodnej váhy. Len čo sa stabilizuje dojčenie a vaše telo si zvykne na produkciu mlieka, potom by malo vaše bábätko začať znovu priberať na váhe. Všeobecne možno povedať, že to môže trvať asi 10 dní.

Ako sa meria rast dieťaťa

Váhu vášho dieťaťa bude váš pediater v priebehu niekoľkých mesiacov prísne sledovať, aby sa uistil, že sa bábätko vyvíja zdravo. Dodržujte preto pravidelné prehliadky vášho bábätka u pediatra.

Rast dieťaťa sa meria pomocou "percentilového grafu", ale to je len pomôcka. Nemusíte sa znepokojovať, ak sa dieťa bude nachádzať v hornej alebo spodnej časti grafu - neznamená to, že je tučné alebo podvyživené. Váš detský lekár bude sledovať rýchlosť váhového prírastku podľa rastovej krivky.

Aká je zdravá miera rastu dieťaťa?

Váha

  • v prvých týždňoch po počiatočnom poklese hmotnosti priberie dieťa 175 g až 225 g za týždeň,

  • vo veku 6 mesiacov bude mať pravdepodobne dvojnásobok svojej pôrodnej váhy a postupne sa bude jeho rast spomaľovať,

  • vo veku 12 mesiacov by malo mať bábätko trojnásobok svojej pôrodnej váhy.

Váha vášho dieťaťa sa môže občas zvýšiť alebo znížiť rýchlejšie než je obvyklé, čo môže byť spôsobené rastovým skokom alebo prepuknutím choroby. Váha vášho dieťaťa sa tiež môže meniť v období odstavenia, kedy môže mať bábätko problémy s prijímaním tuhej stravy a v čase, keď jeho aktivita narastá a kedy sa stáva mobilnejším.

Dĺžka

  • prvý rok života - telesná dĺžka sa predĺži o cca 50 % z pôrodnej výšky,

  • rastová rýchlosť potom klesá a medzi 1. a 2. rokom života vyrastie dieťa o cca 25 cm,

  • medzi 2. a 3. rokom je to cca 15cm.

Materské mlieko vs. dojčenské mlieko

Je potrebné zmieniť, že s prechádzaním na dojčenské mlieko, ktoré obsahuje viac tukov a cukrov môže dieťaťko viac priberať. Preto údaje vyzdvihnuté vyššie o váhovom prírastku nemusia 100% sedieť.

Mohlo ba vás tiež zaujímať: Psychomotorický vývoj dieťaťa (0. - 2. mesiac)

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x