Zdravý štart pre vývoj detského mozgu

  • Pomocou nutričného programovania v ranom veku môžete pozitívne ovplyvniť prvotný vývoj mozgu vášho dieťaťa aj jeho správnu funkciu v dospelosti. 
  • Zistite, ako na to.

Vývoj mozgu: príroda stavia super-orgán

Život vášho dieťaťa začína jednou bunkou. Tá sa ďalej delí až miliónkrát, čím sa plod (dieťatko) vyvíja a ďalej rastie – ide o proces zvaný imprinting. V čase, kedy sa dieťa narodí, má jeho mozog už 100 miliard nervových buniek (neurónov), z ktorých každá má asi 2 500 spojov (synapsií) s ostatnými bunkami pre prenos informácií.

Všetky tieto neuróny a synapsie hrajú životne dôležitú úlohu v telesných, duševných a emocionálnych procesoch. Umožňujú nám myslieť, pohybovať sa, tráviť jedlo a komunikovať pomocou nervov a hormónov, ktoré spolupracujú medzi všetkými orgánmi v našom tele.

Počas prvých 2 rokov života vášho dieťaťa sa ďalej vyvíja veľmi rýchlo mozog. Nervové bunky – neuróny si tvoria až 2 milióny nových spojení za sekundu, aby vytvorili 15 000 nových spojení – synapsií na 1 neurón. V rovnakú chvíľu mení detský mozog svoju štruktúru – ide o proces zvaný selektívne osekávanie alebo selektívny pruning. Umožňuje spojeniam, ktoré sa nevyužívajú alebo nie sú trénované, aby zakrpatela a uvoľnila miesto novým.

Vznik nových mozgových buniek, ich nových spojení aj ich selektívne osekávanie sú nevyhnutné pre vývoj zdravého a správne fungujúceho mozgu.

Správna výživa je zásadná pre zdravý vývoj mozgu 

Mozog má z celého tehla najvyššie nároky na energiu. Rovnako ako túto energiu, potrebuje správne množstvo a vyvážený pomer určitých živín, aby sa rozvíjal a dobre fungoval.

Príkladom živín pomáhajúcim vývoju mozgu, sú Omega-3 mastné kyseliny. Tie hrajú úlohu pri tvorbe membrán (obalov mozgových buniek) a synapsií (spojení), produkcii prenášačov informácií tzv. neurotransmiterov a pri stavbe selektívnych spojení, ako sú tie medzi okom a zrakovým lalokom v mozgu.

Nutričné programovanie v ranom veku pre zdravý vývoj mozgu 

Dodržiavanie zásad nutričného programovania v ranom veku počas tehotenstva a v prvých rokoch života dieťaťa môže mať prospešný vplyv na vývoj jeho mozgu aj na zdravie mozgu v dospelosti.

Pravidelný prísun kvalitných živín (obsahujúcich okrem iného aj LCP mastné kyseliny) počas tohto prudkého rozvoja vo vývoji ľudského mozgu pomôže dieťaťu minimalizovať riziko duševných, emočných a telesných problémov aj neskôr v dospelosti. Zakladá aj vhodné podmienky pre celoživotný psychický rast a schopnosť učiť sa.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x