Spánok dojčaťa: ako naučiť dieťa spať

Prvé týždne sa ako mamička prispôsobujete spánku novorodenca, čo je úplne prirodzené. Postupne ale môžete do rutiny vášho bábätka zapracovávať aj návyky na spánok.

683741037

Naučte sa rozpoznávať signály spánku

Prílišná únava môže spôsobiť vášmu dieťaťu ťažkosti pri zaspávaní, takže je dôležité vedieť, kedy je dieťa na spánok pripravené. Čoskoro inštinktívne spoznáte, kedy je vaše dieťa unavené, ale do tej doby sledujte jeho signály ako je plač, pretieranie očí, ťahanie uší a tmavé kruhy pod očami.

Zosilnite rozdiel medzi dňom a nocou

Počas prvých pár týždňov sa riadite podľa spánku novorodenca, čo je úplne prirodzené. Ale potom sa môžete začať snažiť ho naučiť rozdielu medzi dňom a nocou.

Počas dňa skúste udržiavať byt svetlý, hrajte sa spolu, ako najviac to bude možné, udržujte dieťa ostražité a aktívne a skúste ho nenechať spať naraz dlhšiu dobu.

Keď sa zotmie, vytvorte v byte pokojnejšie a tichšie prostredie s tlmeným osvetlením a nižšou aktivitou. Zo začiatku to pre dieťa nemusí byť veľký rozdiel, ale neskôr mu to môže pomôcť naučiť sa, že v noci je čas na spánok.

Nechajte ich samostatne odpočívať

Okolo 6 až 8 týždňov sa niektorí rodičia rozhodnú naučiť svoje dieťatko samo zaspať. To môže byť veľký krok, ale skúste ho najprv ukladať do postieľky, keď je ospalé, ale ešte stále hore. Deti môžu najprv plakať, ak sú zvyknuté na hojdanie alebo rozprávanie, ale čoskoro si zvyknú zaspať a tým ľahšie budú zaspávať kedykoľvek sa počas noci prebudia. 

Ako naučiť dieťa spať - prvé spacie návyky

Približne okolo 2. mesiaca je vhodné vytvoriť tiché a upokojujúce zvyky. Spánku dojčaťa môže predchádzať kúpanie, tiché maznanie a rozprávka na dobrú noc alebo uspávanka - to všetko môže pomôcť vášmu dieťaťu pochopiť, že nastal čas spánku. S pravidelnými návykmi môžete začať kdekoľvek v byte, ale snažte sa, aby viedli do spálne, kde si môžete nakoniec dať dobrú noc.

Pokiaľ ide o učenie správnych spacích návykov, neexistujú žiadne pevné a rýchle pravidlá. Keď budete pripravení na experiment, sami zistíte, ktoré návyky pre vás a vaše dieťa fungujú.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Dovolenka s deťmi pri mori: exotika alebo overené miesta

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x