Čo robiť, keď dieťa v dojčenskom veku opakovane plače
Čo robiť, keď dieťa v dojčenskom veku opakovane plače
2 minúty čítania

  • Plač je spôsob ako vás vaše bábätko upozorňuje, že mu niečo chýba. 
  • Občas nemusí byť spojený s hladom a plnou plienkou, ale sú za tým iné príčiny.

Do obľúbených

Čo robiť, keď dieťa v dojčenskom veku opakovane plače

2 minúty čítania

  • Plač je spôsob ako vás vaše bábätko upozorňuje, že mu niečo chýba. 
  • Občas nemusí byť spojený s hladom a plnou plienkou, ale sú za tým iné príčiny.

Do obľúbených

Ako dieťa upokojiť?

  • Najčastejšou reakciou matky na plač dieťaťa je snaha ho utíšiť. Vybratie z postieľky a nosenie v náručí dieťa často upokojí a ono v matkinom náručí zaspí.

  • Ak tomu nie je tak, reaguje mamička väčšinou tak, že má dieťa zrejme nedostatok výživy a plačom si ho žiada. Ak žena dieťa dojčí, priloží ho k prsníku, dieťa sa upokojí a všetko je v poriadku.

  • Ak dôvodom na plač nebol ani hlad, pristupuje mamička k ďalšiemu kroku – dieťa rozbalí a zhodnotí, či neplakalo kvôli mokrej plienke.

Všetko je v poriadku a plač nepoľavil?

Ak dieťa stále plače, začína sa mamička väčšinou zapodievať myšlienkou, či nie je choré a ako ho má utíšiť. Cumlík dieťa odmieta, vystrkuje ho z úst, ale inak nemá prejavy žiadnej choroby. Potom je potrebné zvážiť, či príčinou plaču nemôže byť nafúknuté bruško. Nadmerná plynatosť sa môže objaviť napríklad pri nesprávnej technike kŕmenia.

Plynatosť môže potrápiť

Najmä pri podávaní mlieka fľaškou, ktorá má zlý sklon, môže dieťa prehĺtať s potravou väčšie množstvo vzduchu, čo sa následne prejaví zvýšenou plynatosťou, tzv. meteorizmom.

V týchto prípadoch je najlepšou prevenciou úprava techniky kŕmenia. Dieťaťu pomáha:

  • teplý obklad na bruško,

  • tzv. rektálna rúrka zavedená do konečníka. Túto rúrku je možné zakúpiť v zdravotníckych potrebách a opatrne, za použitia mastičky, ju dieťaťu zaviesť. Plyn z tráviaceho traktu dieťaťa sa uvoľní, dieťa sa upokojí a potom zaspí. Inou možnosťou je predpis prípravku určeného pre dojčatá so zvýšenou plynatosťou a jeho podávanie s každou dávkou potravy.

Zvýšená teplota

Ak je dieťa naďalej nepokojné, plače, mali by sme zistiť, či nemá teplotu. Zvýšená teplota môže byť prejavom začínajúcej infekcie. A to by malo zvýšiť našu pozornosť najmä v prvých mesiacoch života. Mali by sme rovnako zvážiť, či dieťa nevziať k lekárovi.

Veľmi významný je nepokoj, plač dieťaťa a opakovane zistená vysoká teplota bez ďalších klinických príznakov. Mohlo by ísť napríklad o infekciu močových ciest alebo iné závažné ochorenie, ktoré by prípadne vyžadovalo nejakú ďalšiu ako len proti horúčkovú terapiu.

Rastúci zúbok

U starších dojčiat môže byť príčinou nepokoja rastúci zúbok, ktorý môže rovnako vyvolať teplotu. Plač a nepokoj dieťaťa po prerezaní zúbka ustane a dieťa sa vráti do obvyklého stavu pokoja. Pri plači a nepokoji dieťaťa si všímame aj všetky ostatné prejavy jeho aktivity.

Prietrž alebo zlomenina?

Príčinou neobvyklého plaču a nepokoja môže byť aj prietrž alebo zlomenina. Kosti dojčiat sú veľmi krehké a hrozí nebezpečenstvo ich poranenia. U dieťaťa si preto vždy všímame pohybovú aktivitu rúk aj nožičiek. Všímame si aj iné možné prejavy ochorenia tak, aby sme ich mohli dobre interpretovať lekárovi.

Sprievodca materstvom

Naša aplikácia Nutrimimi vás prevedie prvými 1000 dňami života vášho bábätka. 

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Starostlivosť o novorodenca a dojča
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Starostlivosť o novorodenca a dojča
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa